Kategoria: Region
Opublikowano: 2021-09-17 20:47:09 przez eb

Piszesz do szuflady? Idź na spotkanie z debiutantami

Po raz kolejny na Festiwalu Conrada zapraszamy na pasmo spotkań pod patronatem Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Podczas tegorocznej edycji wydarzenia porozmawiamy z debiutującymi pisarzami wyróżnionymi Nagrodą KMLU. W krakowskich księgarniach odbędą się spotkania z Barbarą Woźniak, Martą Sokołowską, Mateuszem Pakułą oraz Maciejem Jakubowiakiem i Patrykiem Szajem.

Cztery pierwsze dni tegorocznego Festiwalu Conrada upłyną pod znakiem spotkań z literackimi debiutantami i debiutantkami.

18 października Barbara Woźniak w rozmowie z Szymonem Kloską opowie o swojej książce „Niejedno” (Wydawnictwo Drzazgi), która powstała w trakcie zajęć w ramach Szkoły Pisania KMLU. Dzień później Marta Sokołowska zdradzi Elżbiecie Foltyniak przepis na udany debiut, biorąc na warsztat swoją powieść „Imperium dzieci” (Biuro Literackie). 20 października dramaturg Mateusz Pakuła da się poznać w roli prozaika – opowie Katarzynie Jakubowiak o swoich doświadczeniach w pracy nad książką „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję” (wydawnictwo Nisza). Z kolei w czwartkowe popołudnie 21 października Maciej Jakubowiak i Patryk Szaj wezmą udział w „Debacie na koniec świata”. Autorzy porozmawiają z Oliwią Fryc o swoich eseistycznych książkach: „Ostatni ludzie. Wymyślanie końca świata” (Wydawnictwo Czarne) oraz „Pamiętnik z końca świata (jaki znamy)” (Wydawnictwo Wolno).

Wszystkie spotkania odbędą się w księgarniach kameralnych o godzinie 17.00. Na wydarzenia obowiązują wejściówki dostępne dla publiczności od 4 października od godziny 12.00 na stronie kbfbilety.krakow.pl.

Spotkania będą transmitowane na żywo na facebookowych profilach Festiwalu Conrada i Krakowa Miasta Literatury UNESCO.

O konkursie
Konkurs pod nazwą Nagroda Krakowa Miasta Literatury UNESCO został zrealizowany po raz pierwszy w 2020 roku na mocy uchwały Rady Miasta Krakowa. Wyróżnienie jest przyznawane autorom, tłumaczom, redaktorom i ilustratorom, którzy wspólnie z wydawnictwami planują nowe projekty książkowe nawiązujące do literackiego charakteru Krakowa.

Laureaci wyróżnienia otrzymują nagrodę pieniężną, wsparcie promocyjne m.in. na kanałach społecznościowych Krakowa Miasta Literatury UNESCO, jak również możliwość wzięcia udziału w spotkaniach premierowych w krakowskich księgarniach kameralnych.

Pomnażanie literackiego dziedzictwa i pielęgnowanie wizerunku Krakowa oraz wsparcie dla środowisk kreatywnych związanych z literaturą i sektorem wydawniczym to kluczowe założenia strategii Krakowa Miasta Literatury UNESCO na lata 2017–2022, które znajdują odzwierciedlenie w rozwijanym od kilku lat „Programie Patronackim”. Nagroda KMLU dofinansowuje realizację projektów książkowych odnoszących się w szerszej perspektywie do literackiego charakteru miasta.