Kategoria: Region
Opublikowano: 2016-07-19 18:14:43 przez system

Po owocach ich poznacie, a te już widać

Na konferencji prasowej organizatorzy Dni Młodych w diecezji tarnowskiej podsumowali trzy lata działań.

Powołanemu w 2014 roku od początku przyświecały dwa cele przygotowań do lipcowych wydarzeń. Pierwszy to zwiększenie ilości grup parafialnych, zachęcenie do ciągłego zaangażowania się w duszpasterstwo młodzieży, natomiast drugi to przeprowadzenie samego Tygodnia Misyjnego i zachęcenie do wzięcia udziału w wydarzeniach w Krakowie.

Jak wspomniał koordynator ŚDM w diecezji tarnowskiej przeprowadzono szereg bardzo szeroko sięgających działań, by cele te osiągnąć. Pierwszym krokiem był podział sekcji wolontariatu na animatorów – animujących grupy parafialne młodych – i wolontariuszy, którzy potrzebni byli szczególnie przy dużych diecezjalnych przedsięwzięciach. Przeprowadzono szkolenia dla 96 animatorów dekanalnych i blisko 900 parafialnych.

Jesienią 2015 roku powołano Komitety Parafialne, gdyż docelowo, młodzi mieli trafić do każdej parafii diecezji tarnowskiej. – Ważne było dla nas, by nie popełnić błędu, który polegałby na skupieniu Światowych Dni Młodzieży w dużych ośrodkach – mówił ks. Paweł Górski. – Widocznym już i bezsprzecznym owocem ŚDM jest też nawiązanie współpracy ze wszystkimi służbami, władzami i dobroczyńcami – dodał koordynator.

Jak tłumaczył ks. Górski, w jednym momencie liczba rezerwacji na pobyt w diecezji tarnowskiej sięgała 17 tysięcy, jednak z biegiem czasu i wydarzeniami na świcie zaczęła maleć. Ostatecznie trafi do niej 5427 osób reprezentujących 17 narodowości i 5 kontynentów. – Mamy jednak nadal bogactwo w całej diecezji. Niektórzy z nami już są. Przyjechali już pielgrzymi z Madagaskaru, Konga, Chile czy Ukrainy – zrelacjonowała Marta Wideł z Biura ŚDM.

Wszyscy pielgrzymi otrzymają od organizatorów pakiety pielgrzyma. – W takim pakiecie znajduje się plecak, mapa diecezji tarnowskiej, informator ogólnodiecezjalny w konkretnym języku, informacja o bł. Karolinie wraz z relikwiami II stopnia – mówił koordynator sekcji finansowej Grzegorz Sudoł. Organizatorzy mają nadzieję, że taki pakiet stanie się pamiątką, która będzie zachęcać do powrotu do diecezji.

Na Tydzień Misyjny został przygotowany specjalny program formacyjny, który również został przetłumaczony na kilka języków. Jak mówił ks. Paweł Płatek, ŚDM to rekolekcje, a wspólny program miał na celu przeżywanie w jedności tego specjalnego czasu. – Duchowo chcielibyśmy umocnić się nawzajem – dodał.

O bezpieczeństwo największego wydarzenia na terenie diecezji tarnowskiej zadba blisko 200 osób. Jak wspomina Marcin Lewandowski z sekcji logistyki, będą to zarówno służby jak i odpowiednio przeszkoleni wolontariusze i przedstawiciele miejsca, w którym odbędzie się Diecezjalny Dzień Wspólnoty.

Wspomniana grupka wolontariuszy to tylko niewielka część z wszystkich, którzy na terenie całej diecezji zaangażowali się w przygotowanie ŚDM. – Mamy informacje, że łącznie wszystkich wolontariuszy jest blisko 5000 na wszystkich szczeblach, z czego 1000 z nich to działający długofalowo animatorzy. Ufamy, że ci młodzi nie zatrzymają się na ŚDM, tylko zostaną i zaangażują się w działania duszpasterstwa – podsumowała koordynatorka sekcji wolontariatu Anna Szczepanek.

- Nie przeoczmy takiej możliwości, żeby uczestniczyć w tych wielkich wydarzeniach – apelował na koniec konferencji ks. bp Leszek Leszkiewicz. Zaprosił on również do wzięcia udziału w najważniejszych wydarzeniach w Krakowie – całonocnym czuwaniu i Mszy Świętej, kończącej ŚDM. Bilety na te punkty programu są bezpłatne.

Angelika Biernat