Kategoria: Region
Opublikowano: 2015-11-23 17:26:47 przez system

Poczuj magię świąt – najlepiej na Rynku w Krakowie!

Krakowski Rynek Główny powoli nabiera świątecznego klimatu. Od lat jednym z jego elementów są Targi Bożonarodzeniowe, będące doskonałą okazją nie tylko do kupienia świątecznych wyrobów, ale także do wzięcia udziału w licznych wydarzeniach towarzyszących m.in. Korowodzie Szopek, Pochodzie Mikołajów i wspólnym kolędowaniu. W tym roku Targi potrwają od 27 listopada do 27 grudnia.

- Targi Bożonarodzeniowe w Krakowie już od kilkunastu lat odbywają się na Rynku Głównym w okresie Adwentu i Bożego Narodzenia. Cieszą się powodzeniem wśród mieszkańców Krakowa i odwiedzających nasze miasto turystów z Polski i zagranicy. Targi to także powrót do handlowych tradycji Rynku Głównego – wszelkiego rodzaju jarmarki odbywały się tu przecież od stuleci. Serdecznie zapraszam na krakowski Rynek już od 27 listopada – w magicznym otoczeniu będzie można poczuć ducha świąt! – zachęca prezydent Krakowa, Jacek Majchrowski.

W ramach tegorocznych Targów Bożonarodzeniowych w Krakowie kupcy z całej Polski zaprezentują towar w ok. 80. kioskach handlowych i gastronomicznych, gościć będziemy też kupców z Litwy, Ukrainy, Słowacji i Węgier, którzy sprzedawać będą m.in. sery i kiełbasy słowackie, lwowskie słodycze oraz litewską biżuterię z tkanin i drewna.

Tegorocznym Targom jak zawsze towarzyszyć będzie wiele imprez artystycznych.

28 listopada od godz. 10.00 dzieci będą mogły pisać listy do Św. Mikołaja. Wzór listu znajdzie się w Dzienniku Polskim, będzie można także pisać listy na miejscu, na przygotowanych kartkach, a następnie wrzucić do specjalnej mikołajowej skrzynki, umieszczonej przy estradzie Targów. O godz. 12.00 przyczepione do mikołajowych baloników listy polecą do nieba. W tym samym dniu o godz. 16.30 wystąpi Studio Teatru Muzyki i Tańca, a o godz. 17.00 odbędzie się inauguracja Targów Bożonarodzeniowych, podczas której Prezydent Krakowa będzie lać wosk, a znani krakowscy redaktorzy Mieczysław Czuma i Leszek Mazan odczytają wróżby z przelanego przez klucz wosku. Tuż po uroczystości otwarcia Targów zapraszamy na spektakl muzyczny pt. „Cygańska tęsknota” przygotowany przez Fundację Grupy „Adalex”.

29 listopada o godz.11.00 wystąpi Zespół Pieśni i Tańca „Krakowiacy”.

W godz. 12.00-15.00 zapraszamy na warsztaty i pokazy wypieku obwarzanka. Akcję rozpoczęliśmy w ubiegłym roku podczas Jarmarku Produktów Tradycyjnych na Małym Rynku w Krakowie.

W tym samym dniu o godz. 18.00 odbedą się pokazy wypału ceramiki raku czyli tradycyjnej japońskiej techniki wypalania ceramiki. Naczynia wypalane do czerwoności w „żywym” ogniu, w temperaturze 900-1150 °C są następnie poddawane redukcji np. w wodzie, trocinach czy trawie. Według legendy ceramika raku została odkryta podczas pożaru pracowni garncarskiej, kiedy to w zgliszczach spalonego domu odnaleziono niezwykle pięknie wypalone naczynia.

3 grudnia o godz. 10.00 przy pomniku Adama Mickiewicza spotkają się twórcy szopek. Organizatorem imprezy jest Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. Krakowska Kongregacja Kupiecka oraz firma Artim są jednymi ze sponsorów tej imprezy. Wspólnie z Muzeum Historycznym organizują Korowód Szopek, który około godziny 12.00 ruszy spod pomnika w stronę estrady Targów, na której prezentowani będą niektórzy twórcy i ich szopki. Prezentacje będą tłumaczone na język angielski. Konkurs Szopek Krakowskich odbywa się po raz 73.

5 grudnia o godz. 11.00 wyruszy Pochód 100 Mikołajów, który wyruszy z Placu Jana Matejki odwiedzając w drodze na Rynek Główny m.in. pomnik Grunwaldzki z figurą Mikołaja Trąby, pomnik Mikołaja Kopernika oraz pomnik Mikołaja Zyblikiewicza aż na krakowski Rynek Główny. Na estradzie Targów ok. godz. 11:30 odbędzie się „Mikołajowy zawrót głowy” - obie imprezy organizują uczniowie z Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 im. ks. kard. Adama Stefana Sapiehy w Krakowie oraz Rzemieślniczej Zasadniczej Szkoły Zawodowej Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości.

12 grudnia o godz. 12.00 odbędzie się uroczysta inauguracja międzynarodowego projektu „Mosty Między Miastami”. Koncerty w ramach projektu odbędą się również w dniach 11,14,15 grudnia od godz. 16.00 oraz 13 grudnia od godz. 12.00. W tym roku w ramach międzynarodowego projektu „Mosty Między Miastami” obok młodych artystów z Krakowa i okolic zobaczymy zespoły artystyczne z Ukrainy i Słowacji, a także gościnnie grupy muzyczne z Węgier i Czech. Projekt „Mosty Między Miastami” służy wzajemnemu poznawaniu kultur różnych krajów, jak i pogłębieniu procesu integracji europejskiej. Organizatorem jest Centrum Młodzieży im. dra H. Jordana w Krakowie.

Najbarwniejszą imprezą Targów będzie Korowód Kolędniczy, w którym weźmie udział około 30. autentycznych amatorskich folklorystycznych grup kolędniczych. 19 grudnia o godz. 11.30 zespoły folklorystyczne spotkają się przy krakowskim Barbakanie, następnie barwny korowód przejdzie do Rynku w stronę estrady Targów, gdzie zaśpiewa kilka kolęd wraz z publicznością. Potem każdy zespół będzie prezentował się w różnych punktach Rynku. Korowód od lat przygotowuje Stowarzyszenie Folklorystyczne „Teatr Regionalny”.

20 grudnia o godz. 12.00 prezydent Krakowa wraz z metropolitą krakowskim spotkają się z mieszkańcami Krakowa i turystami na tradycyjnym Opłatku Prezydenckim przed estradą Targów Bożonarodzeniowych.

Przez cały okres trwania Targów Bożonarodzeniowych zapraszamy do specjalnie przygotowanego okolicznościowego studia nagraniowego. Będzie można indywidualnie lub grupowo zaśpiewać i nagrać polskie kolędy i pastorałki do przygotowanych podkładów muzycznych. Może to być wyjątkowy upominek lub pamiątka dla najbliższych. Poprzez akcję „Kolęda dobra jak Chleb” każdy może swoje wykonanie utworu bożonarodzeniowego opublikować na portalu społecznościowym i „nominować” do zaśpiewania kolejną osobę, a przy okazji przekazać choćby najmniejszą kwotę na cel charytatywny.

Opisane wydarzenia to tylko część atrakcji, które czekają na krakowian i turystów z Polski i zagranicy w ramach tegorocznych Targów Bożonarodzeniowych.