Kategoria: Region
Opublikowano: 2022-01-19 22:25:35 przez eb

Podpisano list intencyjny dotyczący finansowania igrzysk 2023

Premier: igrzyska zjednoczą Polaków!

Ministerstwo Sportu i Turystyki, Województwo Małopolskie i Miasto Kraków uzgodniły sposób finansowania wydatków organizacyjnych III Igrzysk Europejskich w 2023 roku. We wtorek, 18 stycznia, podpisano list intencyjny w tej sprawie.

List intencyjny został podpisany przez Kamila Bortniczuka – ministra sportu i turystyki, Jacka Majchrowskiego – prezydenta Krakowa i Witolda Kozłowskiego – marszałka Województwa Małopolskiego. W wydarzeniu wzięli również udział: wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin oraz Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury.

– Nie zostawimy samorządów samych. Igrzyska europejskie są wydarzeniem nas wszystkich. Rząd będzie wspierać organizację tego wydarzenia – zapowiedział wicepremier Sasin.

Wydatki związane z organizacją III Igrzysk Europejskich oszacowano na 400 mln zł. Połowę tych wydatków pokryje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Województwo Małopolskie i Kraków wyraziły wolę pokrycia po 25 proc. wydatków, przy czym zaznaczyły, że całkowity poziom wydatków w obu przypadkach nie będzie wyższy, niż 100 mln zł.

Ministerstwo Sportu i Turystyki zadeklarowało, że powyższe wydatki mają zostać uwzględnione w budżecie państwa, odpowiednio, na lata 2022 i 2023. Ustalenia te będą ujęte w nowelizacji przepisów ustawy z 2 grudnia 2021 r. o wsparciu przygotowania III Igrzysk Europejskich w 2023 roku. Deklaracje uwzględnienia wydatków związanych organizacją III Igrzysk Europejskich w swoich budżetach na lata 2022 i 2023 złożyły również Województwo Małopolskie i Kraków.

Po podpisaniu listu intecyjnego odbyła się konferencja prasowa na torze kajakarstwa górskiego w Krakowie. Wziął w niej udział także premier, Mateusz Morawiecki.

- Mamy najlepszego piłkarza na świecie, mamy najwspanialszych kibiców na świecie, dlaczego więc nie mamy zrobić wspaniałych igrzysk europejskich, takich które wszyscy będą wspominali z ogromną dumą i zadowoleniem. Igrzyska Europejskie to będzie jedna z najważniejszych imprez sportowych na świecie w 2023 roku - powiedział m.in premier. Wyraził rownież nadzieję, że igrzyska europejskie zjednoczą Polaków.