Kategoria: Region
Opublikowano: 2016-06-21 15:07:12 przez system

Podróż pociągiem retro z Krakowa w Beskid Wyspowy

26 czerwca odbędzie się bezpłatny, jednodniowy wyjazd studyjny „Pociągiem retro" w Beskid Wyspowy. Wyjazd połączony jest z Galicyjskim Piknikiem Kolejowym oraz biciem rekordu świata w śpiewaniu piosenki kolejowej „Ósma dwie” Krzysztofa Krawczyka na stacji kolejowej w Dobrej.

Historia stacji kolejowej w Dobrej sięga roku 1884, zbudowana została przez Austriaków jako stacja na szlaku Galicyjskiej Kolei Transwersalnej. Przez lata służyła jako szlak komunikacyjno-towarowy.

W latach dziewięćdziesiątych XX wieku linia ta została zamknięta. Kilka lat temu dzięki grupie pasjonatów na trasie kolejowej znów zaczęły pojawiać się pociągi w zabytkowym składzie. Obecnie przejazdy pociągami „retro” wpisały się w krajobraz Beskidu Wyspowego. Atutem jest malownicza trasa kolejowa, która prowadzi terenami Galicji.

Pociąg „retro” staje się inspiracją wydarzeń kulturalnych w regionie. Podobnie było w przypadku Galicyjskiego Pikniku Kolejowego. Naszym celem jest chęć ukazania piękna terenów i kultury Beskidu Wyspowego, odświeżenia zanikających tradycji kolejarskich na tym terenie, stworzenie możliwości nieszablonowego spędzenia wolnego czasu. Efektem naszych starań stało się utworzenie dodatkowej atrakcji, która dostarczy rozrywki zarówno turystom jak i mieszkańcom.

Ważniejszymi punktami programu będą: przejazd pociągiem retro przez Beskid Wyspowy, Przegląd Kolejowej Piosenki, w którym wezmą udział przedstawiciele Gmin wchodzących w skład Forum Gmin Beskidu Wyspowego. Ciekawym i skłaniającym do refleksji punktem będzie dyskusja panelowa pt. „Komunikacja motorem i łącznikiem w rozwoju gospodarczym, poszukiwanie wpływu linii kolejowej na życie mieszkańców Galicji z perspektywy gospodarczej, kulturowej, społecznej”. Kluczowym punktem programu będzie próba pobicia rekordu świata w ilości osób śpiewających jednocześnie piosenkę kolejową – w tym roku będzie to „Ósma dwie” Krzysztofa Krawczyka. Ciekawostką będzie wystawa fotograficzna poświęcona historii linii kolejowej „Chabówka – Nowy Sącz” pozyskana od Towarzystwa Historycznego w Nowym Targu. Całości dopełnią stoiska z produktami regionalnymi, gastronomią, bazą gastronomiczno-noclegową. Dla najmłodszych będzie przygotowany darmowy kącik atrakcji. Urozmaiceniem będzie parada kolejarzy.

Organizatorzy mają nadzieję, że tym wydarzeniem pobudzą zainteresowanie zabytkową linią kolejową Chabówka – Nowy Sącz, jedną z najpiękniejszych tego typu w Europie oraz zachęcą do wędrówek po Beskidzie Wyspowym, który oprócz wielu walorów turystycznych posiada bogate dziedzictwo kulturowe Zagórzan, Lachów, Białych Górali, Kliszczaków i Podhalan.

Program wyjazdu studyjnego:

Godz.10.00 – Kraków Główny – zbiórka
Godz.10.14 – odjazd pociągu retro Kraków Główny
Godz.12.27 – przyjazd pociągu do Chabówki
Godz.12.47 – odjazd pociągu retro z Chabówki
Godz.14.07 – przyjazd pociągu do Dobrej
Godz.14.10 – powitanie pociągu retro Chabówka – Dobra
Godz.14.30 – rozgrzewka przed „rekordem”
Godz.15.00 – Bicie rekordu świata w śpiewaniu piosenki kolejowej „Ósma dwie” Krzysztofa Krawczyka
Godz.15.15 – Przegląd Piosenki Kolejowej
Godz.15.30 – Panel dyskusyjny „komunikacja motorem i łącznikiem w rozwoju gospodarczym, poszukiwanie wpływu linii kolejowej na życie mieszkańców Galicji z perspektywy gospodarczej, kulturowej, społecznej”
Godz.15.30 – przejazd pociągiem retro na trasie Dobra – Kasina Wielka – Dobra, powrót godz. 16.30
Godz.16.00 – występy Zespołu Regionalnego JURKOWIANIE z Jurkowa i Orkiestry Dętej OSP Dobra
Godz.16.40 – podsumowanie Przeglądu Piosenki Kolejowej
Godz.17.00 – pożegnanie pociągu retro Dobra – Chabówka
Godz.17.30 – powrót autobusem z Dobrej do Krakowa (ok. godz.19.00)

Organizatorzy: Forum Gmin Beskidu Wyspowego, Urząd Gminy Dobra, Skansen Taboru Kolejowego Chabówka, Stowarzyszenie Lokomotywa, Nowosądeckie Stowarzyszenie Miłośników Kolei, Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej, Towarzystwo Miłośników Regionu Dobrzańskiego