Kategoria: Region
Opublikowano: 2015-03-18 08:52:56 przez system

Podróże Magda Hueckel - Anima. Sacrum

Niezrozumiały świat Afryki i fotograficzna opowieśc o podrózy przybysza, który próbuje odnaleźć na czarnym lądzie nie tylko siebie, ale również uniwersalne prawdy dotyczące życia, śmierci, odrodzenia, przemiany. Magda Hueckel - nominowana do Oscara za dokument „Nasza klątwa” - odwiedza Kraków z wystawą zdjęć Anima. Sacrum. Wernisaż już 24 marca w ZPAF Gallery.

Wystawa to próba oswojenia wymiaru duchowości i nieśmiertelności, której elementem jest zgłębianie obrazów pustki, porzuconych, zapomnianych i zrujnowanych miejsc przeplatających się z ujęciami organicznych struktur, rozkładającej się zwierzęcej materii oraz obiektów mających charakter sakralny. Ta dokumentacja rozkładu, śmierci wpisanej w życie, to również odkrywanie magicznych praktyk, w których śmierć jest nieodłącznie spleciona z życiem (…) Śmierć nie jest tu żadnym końcem, ani wyłomem, jest naturalnym elementem życia. Tyle tylko, że życie nie jest tu traktowane jako coś przypisanego jednostkom, ale jako Zoe – bezosobowa czy raczej aosobowa siła – pisze o cyklu Iza Kowalczyk.

Pomimo, iż cykl jest wynikem fascynacji Autorki pierwotnymi wierzeniami, duchowością, rytuałami, kultem przyrody, nie ma charakteru etnograficznego. Ujęcia nie pozwalają na konkretną identyfikację miejsc, co decyduje o nadrzędności idei nad uwiecznianą rzeczywistością, gdyż jak zauważa Wojciech Nowicki […] w cyklu Anima, fotografia jest materiałem, budulcem, gliną, jest medium pożyczonym do celów nie tylko dokumentacyjnych. Autorka z dezynwolturą odchodzi od naturalnego ciągu zdarzeń; woli swoje własny ciągi – bo Anima to zbudowana z fotografii architektura pewnego wspomnienia, wspomnienia wydarzeń, których nie było. Obrazy są tu jak klocki. W rękach artysty (narratora) z zestawu może powstać zamek, droga, człowiek, dusza.(…) Anima zachęca, zmusza do poszukiwania, lecz nie obiecuje, Że droga będzie prosta. I jak w przypadku dojrzałych zdjęć bywa, również tu więcej możliwości niŻ by się chciało. W krainie śmierci bujnie kwitnie dusza, chciałoby się jej dotknąć, ale nie każdemu będzie dane.

Anima. Obrazy z Afryki.
Fotografie powstały w latach 2005-2013 podczas podróży Magdy Hueckel i Tomasza Śliwińskiego po Afryce (m.in. Algieria, Benin, Demokratyczna Republika Konga, Etiopia, Kenia, Lesoto, Mali, Maroko, Republika Południowej Afryki, Ruanda, Senegal, Swaziland, Tanzania i Uganda). Projekt składa się z ponad 100 fotografii w rozmiarach: 115 x 76 cm, 75 x 50 cm, 45 x 30 cm, technika: fotografia czarno-biała, ananlogowa

Wystawie towarzyszy album fotograficzny Anima. Obrazy z Afryki, zawierający ponad 80 prac z cyklu. Album uzupełniony został tekstami Mariki Kuźmicz („Anima”) i Wojciecha Nowickiego („Rozkład ciała, bujność duszy”), a także osobistymi zapiskami artystki i jej męża, Tomasza Śliwińskiego, tworzonymi na bieżąco w trakcie podróży oraz indeksem fotografii zawierającym krótkie opisy miejsca i daty wykonania każdego zdjęcia.
Wystawa powstała przy współpracy Galeria Piekary - Poznań i Galeria Strefa A – Kraków

Magda Hueckel
Ur. 1978. Artystka wizualna, fotografka teatralna, scenografka, podróżniczka, autorka kilkunastu projektów (fotografia, fotoinstalacja, wideo). Absolwentka Wydziału Malarstwa i Grafiki gdańskiej ASP, gdzie specjalizowała się z fotografii i scenografii. Studiowała także w Vysokej Skole Vytvarnych Umeni w Bratysławie oraz w Schule fuer Gestaltung w St. Gallen. W latach 2002- 2004 wraz z Agatą Serafin działała w duecie hueckelserafin. stypendystka Miasta Sopot oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jej prace wystawiane były miedzy innymi w Tate Britain w Londynie (wystawa Moore and Auschwitz, 2010). W 2013 wydała autorski album fotograficzny „Anima. Obrazy z Afryki 2005-2013”, który nominowany był do nagrody Fotograficzna Publikacja Roku 2014. Współpracuje również z Tomaszem Śliwińskim w realizacji filmów jako autorka scenariuszy i operatorka. Ich dokumentalny autobiograficzny film „Nasza klątwa” otrzymał nominację do Oskara oraz kilkadziesiąt nagród na międzynarodowych festiwalach. Autorka dokumentacji fotograficznych ponad stu spektakli teatralnych - stale współpracuje m.in. z Nowym Teatrem w Warszawie, Narodowym Teatrem Starym w Krakowie, Teatrem Powszechnym w Warszawie, Teatrem Polskim w Bydgoszczy oraz z najważniejszymi polskimi reżyserami.
Obecnie mieszka i pracuje w Warszawie.

Więcej informacji na: www.hueckel.com.pl

Anima. Sacrum – Magda Hueckel
wernisaż we wtorek 24 marca 19:00
wystawa czynna do 19.04.2015

ZPAF Gallery
ul. św Tomasza 24
info@zpafgallery.pl
www.zpafgallery.pl
FB/zpafgallery