Kategoria: Region
Opublikowano: 2016-03-02 00:18:19 przez system

Podsumowanie misyjnego kolędowania

1 mln 591 tys. 815 zł zebrali Kolędnicy Misyjni, którzy odwiedzili tysiące mieszkańców diecezji tarnowskiej. To największa suma w historii przedsięwzięcia. Pieniądze zostaną przekazane na misje i pomogą m.in. w katechizacji, leczeniu i edukacji dzieci z Afryki, Azji i Ameryki Południowej.

- Dziękujemy przede wszystkim Panu Bogu. My tylko odpowiadamy na to, co On nam proponuje przez swoich misjonarzy, którzy z bliska widzą biedę ludzką i zwracają się o pomoc. Dzieciom gratulujemy, że podejmują wysiłek kolędowania i chcą przekazywać zebrane ofiary dla potrzebujących rówieśników z dalekich krajów - mówi ks. Krzysztof Czermak, dyrektor Wydziału Misyjnego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.

W kolędzie uczestniczyło ponad dwadzieścia jeden tysięcy dzieci, więcej niż w roku poprzednim. Dzieci i młodzież utworzyli ponad trzy tysiące sześćset grup. Kolędnicy odwiedzili ok. sto czterdzieści dwa tysiące domów i mieszkań.

Podczas ostatniej Kolędy Misyjnej dzieci wsparły zebranymi ofiarami projekty związane z pracą księży, sióstr i świeckich pośród dzieci z Republiki Środkowoafrykańskiej, Kamerunu, Boliwii, Kazachstanu, Republiki Konga, Demokratycznej Republiki Konga, Jamajki, Burkina Faso, Brazylii oraz Madagaskaru w ramach funduszu Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci.

Dzięki ofiarom zebranym przez kolędników przed laty powstał szpital w Bagandou w Republice Środkowoafrykańskiej. Co roku dzieci z diecezji tarnowskiej pomagają w jego prowadzeniu. Dyrektor szpitala Izabela Cywa poprosiła teraz o pomoc m.in. w zakupie lekarstw i dożywianiu dzieci. Także kolejny raz tarnowska misjonarka Ewa Gawin zwróciła się o pomoc w wyposażeniu szkoły dla dzieci głuchoniemych w Bertoua w Kamerunie. Ponadto misjonarze mają w planie wykonanie odwiertów studni głębinowych, budowę sal katechetycznych oraz wyposażenie szkół i przedszkoli.

„Cristo Causai Raicu” - takie było hasło kolędy w tym roku, co oznacza „Oddali życie dla Chrystusa”. Nawiązuje ono do męczeństwa polskich franciszkanów - bł. ojca Zbigniewa Strzałkowskiego i bł. o. Michała Tomaszka. Byli oni patronami Kolędy Misyjnej w diecezji tarnowskiej.