Kategoria: Region
Opublikowano: 2016-08-02 11:37:59 przez system

Podsumowanie ŚDM

- Światowe Dni Młodzieży to nie tylko fantastyczna promocja regionu, ale także infrastruktura, która została wybudowana i dalej będzie służyć Małopolanom. Mam tu na myśli drogi, przystanek w Łagiewnikach czy Strefę Aktywności Gospodarczej w Brzegach. Łączne wsparcie województwa na przygotowanie do ŚDM to ponad 50 mln zł – powiedział podczas konferencji podsumowującej ŚDM Jacek Krupa, marszałek województwa malopolskiego.

Światowe Dni Młodzieży – Kraków 2016 już za nami, przyszedł czas na podsumowania. Województwo Małopolskie wspomagało organizację tego wydarzenia.

Koleje Małopolskie - 300% normy

Międzynarodowe spotkanie młodych katolików przyciągnęło do Małopolski około 2,5 mln ludzi, którzy zakwaterowani zostali nie tylko w Krakowie, ale także okolicznych miastach regionu. Co dzień, od samego rana do późnej nocy, korzystali z transportu zbiorowego. Szacuje się, że w ciągu tygodnia Koleje Małopolskie obsłużyły ponad 317 tys. pasażerów, czyli o 20% więcej niż prognozowano.

Służby medyczne i strażacy w pełnej gotowości

Światowe Dni Młodzieży były także ogromnym wyzwaniem dla Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego. Zorganizowano ponad 500 patroli ruchomych, prawie 100 punktów medycznych, 17 patroli na quadach, pięć śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Uruchomiono ponadto 10 stanowisk dyspozytorskich w sztabie zabezpieczenia medycznego ŚDM i zaangażowano 24 dyspozytorów w Krakowie i Tarnowie. W udzielanie pomocy przedmedycznej zaangażowali się również strażacy, którzy pomogli w ponad tysiącu przypadkach. Dodatkowo strażacy rozdawali wodę i pilnowali porządku.

Służby medyczne stanęły na wysokości zadania - 3,5 tys. lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych czuwało nad zdrowiem pielgrzymów podczas ŚDM w Krakowie i Brzegach. Do 31 lipca zgłoszono 4 tys. interwencji, a 9 tys. pielgrzymów skorzystało z udzielanej przez nich pomocy medycznej. Najczęstszymi powodami interwencji były zasłabnięcia, omdlenia, ataki padaczki i drobne urazy, w tym skręcenia stawu skokowego, otarcia skóry. Na szczęście nie odnotowano poważniejszych incydentów.

Promocja regionu

Światowe Dni Młodzieży to niezwykła okazja do pokazania ludziom z całego świata tego, co w Małopolsce najpiękniejsze i najciekawsze. Dlatego przygotowania województwa skupiły się nie tylko na kwestiach organizacyjnych, ale również na promocji regionu. Jednym z jej elementów była kampania promocyjna „Młodość to san ducha” z ojcem Leonem Knabitem w roli głównej.

  • Kampania promowała nasz region jako markę i jako miejsce pełne kultury oraz niezwykłego dziedzictwa, także duchowego. Myślę, że trafiliśmy w sedno, bo Papież Franciszek jest doskonałym potwierdzeniem hasła kampanii promocyjnej Małopolski, że młodość to stan ducha – mówił podczas konferencji Jacek Krupa.

Marszałek podkreślił także, że ma nadzieję, że młodzi ludzie, którzy odwiedzili nasz region w przyszłości do nas wrócą. - W mediach i na portalach społecznościach królują pozytywne opinie o Małopolsce i Krakowie. Młodzi pielgrzymi byli zachwyceni naszą gościnnością, otwartością mieszkańców Małopolski, urokliwością naszych miast i zabytków, a na dodatek smakowała im bardzo nasza kuchnia – szczególnie bigos i pierogi – mówił marszałek. Przez ostatni tydzień o Małopolsce mówiły media na całym świecie. Do Krakowa przyjechało aż 5700 dziennikarzy z 81 krajów.

Infrastruktura i inwestycje budowalne

Po festiwalu młodych zostaną nie tylko wspaniałe wspomnienia i zdjęcia, ale także rozbudowana infrastruktura. Łącznie województwo wydało na ten cel ponad 50 mln zł. Do użytku Małopolan i turystów odwiedzających region oddano przystanek kolejowy Łagiewniki wraz z dwoma kładkami nad torami i parkingiem Bike&Ride. Wybudowany węzeł przesiadkowy integruje SKA, transport publiczny oraz indywidualny. Na potrzeby ŚDM wybudowano także 1,5 km drogę dojazdową od Sanktuarium Miłosierdzia Bożego i ul. Herberta, do Centrum Jana Pawła II w Krakowie wraz z mostem na rzece Wildze. Do usprawnienia przejazdu pielgrzymów z Balic do Krakowa przyczyniło się także otwarcie połączenia drogowego łączącego Węzeł Mirowski z Bielanami i Przegorzałami. Atrakcyjnośc inwestycyjną regionu znacznie poprawi także Wielicka Strefa Aglomeracyjna utworzona w miejscu głównych obchodów ŚDM w Brzegach.