Kategoria: Region
Opublikowano: 2020-11-20 20:03:25 przez DML

Podwyżki cen komunikacji miejskiej w Krakowie

Od dawna zapowiadane podwyżki cen biletów Krakowskiej Komunikacji Miejskiej wejdą w życie w lutym 2021. Jak twierdzi zarząd Transportu Publicznego Miasta Krakowa, podwyżki nie są dotkliwe, ale za to autobusy i tramwaje będą jeździć rzadziej niż dotychczas. Zmiany zostały podyktowane sytuacją pandemiczną, zmniejszeniem natężenia ruchu i korzystania z komunikacji miejskiej, są również skutkiem kolejnych obostrzeń i lockdownów.

Od lutego 20-minutowy bilet będzie kosztował 4 zł, 60-minutowy – 6 zł, a 90-minutowy 8 zł.

Jak zawsze podatnicy i mieszkańcy Krakowa mogą wykorzystać ulgi przy zakupie biletów wieloprzejazdowych czy miesięcznych. Utrzymana zostanie cena biletu miesięcznego na jedną linię – w dalszym ciągu będzie wynosić ona 54 zł, dla osób, które nie mają Karty Krakowskiej to 80 zł. Jeżeli chodzi o bilet miesięczny na wszystkie linie, to ten będzie kosztował 80 zł dla mieszkańca i 148 zł dla osób spoza grodu Kraka.

Do nowości należy bilet półroczny za 420 zł, gdzie pierwszy miesiąc przejazdu wynosi 20 zł, reszta natomiast wg cennika 80 zł.

Nie wiadomo jeszcze, czy zmian doświadczymy w bocheńskim RPK, niemniej już należy zwrócić uwagę na sporą podwyżkę prywatnych przewoźników, którzy codziennie kursują do Krakowa. Przejazdy, jak możemy się przekonać, są zdecydowanie rzadsze, zrezygnowano również z kursów przez Starowiślną, a cena biletu w czerwonym SK-Busie już drugi raz w tym roku uległa zmianie – tym razem o 2 zł. Jeszcze do niedawna mogło się wydawać, że 7 zł za przejazd to przesada, podczas gdy na ten moment za podróż do Krakowa zapłacimy 9 zł. Od przyszłego tygodnia podobny krok wprowadzi Globus, który zwykle był niewiele tańszy. Dotychczasowa cena biletu to 6,50zł, jak będzie za tydzień? Z pewnością jeszcze nie raz damy się zaskoczyć, wyciągając portfel.

DML