Kategoria: Region
Published at: 2022-05-23 20:08:43 przez eb

Pogrzeb Jerzego Treli

W poniedziałek, 23 maja, w bazylice Dominikanów przy ul. Stolarskiej odprawiona została msza pogrzebowa Jerzego Treli. Wybitny aktor teatralny i filmowy, profesor Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, a także honorowy obywatel miasta Krakowa został pochowany na cmentarzu w rodzinnych Leńczach koło Wadowic.

– Profesor Jerzy Trela był tytanem pracy. Już za życia przeszedł do historii jako twórca niezapomnianych kreacji, wpisanych na stałe w dzieje naszego narodowego teatru, filmu i telewizji. Z pewnością należy do grona największych aktorów, jakich kiedykolwiek miał Kraków. Był współzałożycielem Teatru STU. Dla Starego Teatru był przez całe dekady jednym z głównych filarów. Dla studentów szkoły teatralnej był i będzie najwyższym autorytetem i ukochanym, zawsze pomocnym profesorem. Dla Krakowa zaś Jerzy Trela był symbolem wielkości jego sceny – powiedział podczas pogrzebu prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Jerzy Trela zmarł 15 maja w wieku 80 lat. Urodził się 14 marca 1942 r., w miejscowości Leńcze. Po ukończeniu nauki w krakowskim liceum plastycznym rozpoczął studia na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Związany z krakowskimi teatrami – występował w Teatrze Rozmaitości i Teatrze Starym. Był jednym ze współtwórców Krakowskiego Teatru Scena STU.

Grał w filmach najwybitniejszych polskich reżyserów m.in. „Kolumbach” Janusza Morgensterna, „Kobiecie samotnej” Agnieszki Holland, „Trzech kolorach. Białym” Krzysztofa Kieślowskiego, „Quo Vadis” Jerzego Kawalerowicza czy w „Panu Tadeuszu” Andrzeja Wajdy.

11 maja Rada Miasta Krakowa nadała Jerzemu Treli tytuł Honorowego Obywatela Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa.