Kategoria: Region
Opublikowano: 2015-06-16 15:34:40 przez system

Policjanci przemawiają… z kościelnych ambon

Już drugi miesiąc tarnowscy policjanci odwiedzają kościoły, przypominają z ambon wiernym zasady bezpiecznego poruszania się po drogach i rozdają odblaski.

Spotkania organizowane są w ramach autorskiej kampanii tarnowskiej policji „Nie bądź obojętny - daj szansę pieszemu”, której celem jest zwrócenie uwagi na sytuację osób pieszych, zminimalizowanie liczby wypadków drogowych z ich udziałem , a w szerszym kontekście poprawę bezpieczeństwa na drogach regionu.

Działania edukacyjne, spotkania z dziećmi, mieszkańcami i propagowanie właściwych postaw na drogach, konsekwentne działania wobec łamiących prawo oraz wyposażanie osób pieszych w odblaski – to najważniejsze kierunki prowadzonej od kilku miesięcy nowej akcji.

Aby policjanci mogli wyruszyć do kościołów ich szef insp. Robert Biernat spotkał się z biskupem tarnowskim Andrzejem Jeżem. Bezpośrednie spotkania z ludźmi to najskuteczniejsza forma kontaktu. Chcemy dotrzeć do każdego kościoła i każdej parafii na terenie powiatu - powiedział komendant.
Duszpasterz tarnowskiego Kościoła z dużym zrozumieniem i przychylnością podszedł do pomysłu mundurowych.
Po spotkaniach z proboszczami poszczególnych parafii, policjanci ruszyli w teren. Odwiedzili już większość kościołów na terenie Tarnowa i znaczną liczbę w powiecie i docierają do kolejnych.

Wszędzie tam, po niedzielnych nabożeństwach odczytują specjalnie przygotowany apel zawierający informacje na temat zasad prawidłowego i bezpiecznego poruszania się po drogach oraz uświadamiają zagrożenie, jakim są nietrzeźwi piesi i kierowcy. Rozdają także elementy odblaskowe, informując o obowiązku ich noszenia po zmroku, poza obszarem zabudowanym w przypadku braku chodnika.

Policjanci w planach mają już kolejne spotkania w kościołach. W ciągu czterech miesięcy – maja, czerwca oraz września i października zamierzają odwiedzić wszystkie świątynie na terenie Tarnowa i powiatu.