Kategoria: Region
Opublikowano: 2017-03-22 19:46:11 przez system

Policjanci zatrzymali seryjnego podpalacza

W poniedziałek 20 marca wadowiccy policjanci zatrzymali 14-letniego sprawcę szeregu pożarów, do jakich dochodziło w powiecie wadowickim od czerwca 2016 r. Sprawca jest mieszkańcem sąsiedniego powiatu krakowskiego i jak ustalono głównie nocami dokonywał podpaleń w miejscowościach Półwieś, Łączany i Kossowa.

Od czerwca 2016 r. wadowiccy policjanci prowadzili 7 postępowań dotyczących podpalenia. W czerwcu tamtego roku. palił się drewniany mostek w Łączanach, następnie podpalacz uaktywnił się w zimą, bowiem w nocy z 10/11 grudnia 2016 r., następnie z 9/10 stycznia oraz z 13/14 stycznia doszło do pożarów 3 drewnianych stodół w Łączanach. Pod koniec stycznia (28 I) spłonął niezamieszkały dom w miejscowości Kossowa, a 18 i 19 marca br. strażacy gasili pożar drewnianych stodół, tym razem w miejscowości Półwieś.

W pożarach na szczęście nikt nie ucierpiał, jednakże straty wyniosły około 170 tys. złotych. Za każdym razem policjanci zabezpieczali teren i ustalali okoliczności, w jakich mogło dojść do pożaru. Bardzo podobny za każdym razem modus operandi sprawcy, jak również m.in. materiały, służące do podłożenia ognia, upewniły, że za podpaleniami stoi jeden sprawca. Intensywne czynności wykrywcze pozwoliły na ustalenie sprawcy tych czynów.

W poniedziałek 20 marca młody mężczyzna został przesłuchany w charakterze nieletniego sprawcy czynu karalnego. Jak ustalili policjanci chłopak chodząc po okolicy wybierał sobie obiekty, które później w nocy podpalał. Ponieważ w domu miał duży pojemnik z benzyną, przelewał ją do mniejszych zbiorniczków i używał do wzniecenia pożarów. Teraz o dalszym jego losie zdecyduje Sąd Rodzinny i Nieletnich w Wadowicach.