Kategoria: Region
Opublikowano: 2016-06-23 14:46:14 przez system

Policjant nieumyślnie naraził człowieka na śmierć

Jest prawomocny wyrok

Sąd Okręgowy w Tarnowie utrzymał w mocy wyrok w sprawie śmiertelnego postrzelenia rykoszetem mężczyzny; do zdarzenia doszło podczas policyjnej blokady.

Do postrzelenia mężczyzny doszło 13 stycznia 2011 r. w Tuchowie. W trakcie nieudanej próby zatrzymania pirata drogowego Daniel S. z broni służbowej oddał siedem strzałów w kierunku uciekającego pojazdu. Jeden z wystrzelonych pocisków trafił podwójnym rykoszetem w głowę zatrzymanego wcześniej mężczyzny, który znalazł się na linii oddawania strzałów w odległości 60 m od blokady. W wyniku obrażeń mężczyzna zmarł dzień później.

W grudniu 2015 r. Sąd Rejonowy w Tarnowie uznał policjanta Daniela S. winnym przekroczenia uprawnień i nieumyślnego narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia kierowcy uciekającego z blokady, poprzez oddanie w jego kierunku strzałów. Jednocześnie sąd nie znalazł podstaw, by w ramach tego samego zarzutu przypisać oskarżonemu odpowiedzialność za nieumyślne spowodowanie śmierci innej osoby w wyniku podwójnego rykoszetu podczas tej blokady.

Źródło: PAP