Kategoria: Region
Opublikowano: 2015-05-15 22:32:45 przez system

Policyjni negocjatorzy zapobiegli samobójstwu

14 maja dyżurny Policji w Wieliczce został poinformowany, że w miejscowości Siercza na dachu budynku domu jednorodzinnego stoi mężczyzna, który chce popełnić samobójstwo.

Na miejsce został skierowany patrol policji. W trakcie podjętych czynności ustalono, że mężczyzna to 26-letni mieszkaniec Krakowa, który posiadał przy sobie nóż kuchenny i przyłożył go sobie do szyi. Na jego ciele widoczne były rany cięte oraz ślady krwi. Jak ustalono, mężczyzna podejmował już wcześniej nieudane próby samobójcze z, których trzy zagroziły bezpośrednio jego życiu i zdrowiu i wymagały intensywnej pomocy lekarskiej.

Mężczyzna nie reagował na jakiekolwiek próby nawiązania z nim kontaktu. Na miejsce wezwano pogotowie ratunkowe oraz straż pożarną. Policjanci wraz z funkcjonariuszami innych służb zabezpieczali teren wokół domu. Zostały między innymi rozłożone także skokochrony. Na miejsce został skierowany zespół negocjatorów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie wraz z psychologiem. Negocjacje przeciągały się i podjęto decyzję o skierowanie na miejsce policyjnego zespołu SPAP w Krakowie.

Ze względu na czas, jaki upłynął od momentu wejścia młodego mężczyzny na dach tj. 7 godzin, trudne warunki atmosferyczne, niska temperatura, silny wiatr, padający deszcz oraz zły stan budynku, podjęto próbę obezwładnienia mężczyzny. W trakcie prowadzonych cały czas negocjacji mężczyzna przemieścił się na środek dachu, gdzie znajdował się stojak przyłączeniowy instalacji elektrycznej. Podjęto wówczas decyzję o odłączeniu prądu. 26-latek cały czas nie nawiązywał żadnego kontaktu. W trakcie ponownej próby przemieszczenia się po dachu mężczyźnie wypadł z ręki nóż.

Około godziny 19.30 po ponad 9 godzinach, prowadzone z mężczyzną negocjacje zakończyły się powodzeniem, w wyniku czego mężczyzna oświadczył, że dobrowolnie zejdzie i odda się w ręce policji. Mężczyźnie natychmiast została udzielona pomoc medyczna a następnie został on przewieziony do szpitala.