Kategoria: Region
Opublikowano: 2020-01-29 19:47:49 przez eb

Polska przygoda z bronią atomową

Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida zaprasza na slajdowisko Michała Banasia w ramach cyklu „Podróże z historią w tle”. Opowieść o poszukiwaniu niezwykłej sztolni w Bieszczadach odbędzie się w poniedziałek, 10 lutego, o godz. 19.00 w C-2 Południe Cafe na osiedlu Górali 5.

Polska lat 70. ubiegłego wieku – czasy Edwarda Gierka, napędzane propagandą sukcesu. Trwają wielkie inwestycje przemysłowe i infrastrukturalne. Produkowane są nowe samochody i statki, wydobywa się rekordowe ilości węgla, Polak leci w kosmos.

W cieniu gabinetów gen. prof. Sylwester Kaliski (Minister Nauki i komendant Wojskowej Akademii Technicznej) pracuje nad nowatorską koncepcją niewielkiego ładunku termojądrowego. Czy Polska mogła dołączyć do superelitarnego klubu państw dysponujących bronią atomową? Tego nigdy się nie dowiemy. Tajemnicza śmierć gen. Kaliskiego przerwała prace badawcze. Historycy rekonstruujący te zagadnienia dotarli do opisu „sztolni w Bieszczadach”, który miał być polskim poligonem atomowym.

Czy sztolnia taka w ogóle istniała i gdzie mogła być usytuowana? Łącząc wiedzę geologiczną i historyczną Michał Banaś postara się udowodnić, że nie tyle sztolnia, co „dziura” i nie w Bieszczadach, ale na Przedgórzu, istniała naprawdę. Nawet zobaczymy na żywo kawałek skały z niej wydobyty.

Współorganizatorem spotkania jest Małopolskie Stowarzyszenie Miłośników Historii Rawelin.

Warto przy okazji poznać niezwykłą biografię gen. Sylwestra Kaliskiego: https://pl.wikipedia.org/wiki/Sylwester_Kaliski