Kategoria: Region
Opublikowano: 2021-10-25 20:52:37 przez eb

Polski Ład dofinansuje krakowskie inwestycje

Jacek Majchrowski dziękuje Małgorzacie Wasserman

Budowa Centrum Muzyki w Cichym Kąciku, budowa Domu Pomocy Społecznej przy ul. Praskiej oraz zagospodarowanie parku rzecznego „Ogród Płaszów” otrzymają bezzwrotnie dofinansowanie w wysokości 134 mln zł. Rozstrzygnięto pierwszą edycję pilotażowego naboru wniosków w ramach rządowego funduszu „Polski Ład”.

Kraków jest jednym z największych beneficjentów w ramach tego rozdania „Polskiego Ładu”. Tylko na realizację Centrum Muzyki przy ul. Piastowskiej miasto otrzymało aż 99 mln zł. Środki te zostaną przeznaczone na stan surowy zamknięty wraz z elewacją.

W Cichym Kąciku powstanie nowoczesna sala koncertowa z widownią na 1000 miejsc, wyposażona w scenę dla 120 muzyków i balkon, mogący pomieścić 80-osobowy chór. Będzie także aula na 300 osób, wielofunkcyjne sale prób, garderoby, biura miejskich orkiestr oraz przestrzeń kreatywna z miejscem na edukację muzyczną. Pierwsze koncerty w Krakowskim Centrum Muzyki mają się odbyć na początku 2024 r.

Budowa Domu Pomocy Społecznej przy ul. Praskiej uzyskała 30 mln zł dofinansowania. Całość przedsięwzięcia pochłonie 37,5 mln zł i będzie to największa od lat inwestycja z zakresu polityki społecznej. Budynek przy ul. Praskiej 64 po budowie będzie służył jako dom pomocy społecznej przeznaczony dla 100 osób wymagających całodobowej opieki oraz ośrodek wsparcia dla osób w podeszłym wieku w formie dziennej dla około 20-30 podopiecznych.

Dodatkowo, w nowym budynku znajdzie się siedziba filii nr 5, która mieści się obecnie przy ul. Praskiej 52. Będą tam także organizowane warsztaty terapii zajęciowej dla osób z niepełnosprawnościami oraz zostanie zorganizowana sala terapeutyczno-rehabilitacyjna, z której skorzystają m.in. podopieczni Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, zlokalizowanego w sąsiedztwie. W budynku będzie także realizowane zadanie dożywiania podopiecznych MOPS, mieszkańców południowej części Krakowa oraz przygotowanie posiłków dla DPS-ów prowadzonych w tej okolicy.

Z kolei na zagospodarowanie parku rzecznego „Ogród Płaszów” w ramach etapu II i III miasto dostanie 5 mln zł wsparcia. Na realizację całego parku Kraków przeznaczy łącznie 7 mln zł.

Prezydent podziękował poseł Małgorzacie Wassermann za zaangażowanie przy staraniach Krakowa o dofinansowanie w ramach rządowego programu.

Rządowy fundusz Polski Ład to Program Inwestycji Strategicznych ma na celu zwiększenie skali inwestycji publicznych przez bezzwrotne dofinansowanie inwestycji realizowanych przez JST. Wysokość bezzwrotnego dofinansowania jest zależna od obszaru priorytetowego, w którym mieści się planowana inwestycja.

Program realizowany jest poprzez promesy inwestycyjne udzielane przez Bank Gospodarstwa Krajowego.