Kategoria: Region
Opublikowano: 2015-10-22 12:22:39 przez system

Pomogą wyposażyć salę gimnastyczną na misjach

Szkoły z naszego regionu, firmy oraz ludzie dobrej woli mogą pomóc uczniom z Kamerunu. Pracująca tam tarnowska misjonarka Ewa Gawin buduje w Bertoua szkołę dla dzieci głuchoniemych. Pilną potrzebą jest wyposażenie sali gimnastycznej.

- Na prośbę misjonarki, pani Ewy, wysyłamy do Kamerunu kontener z ławkami i stolikami szkolnymi, tablicami lekcyjnymi, materacami do ćwiczeń, drabinkami, piłkami i innym sprzętem sportowym. Część tych rzeczy już mamy, a brakujące zbieramy do końca października. Mogą to być rzeczy używane ze szkół – mówi ks. Piotr Boraca z Wydziału Misyjnego w tarnowskiej kurii i asystent Stowarzyszenia Inicjatywa Młodzi Misjom.

Zwieńczeniem projektu będzie wysłanie drugiego kontenera do Kamerunu z kolejnymi darami dla szkoły i dzieci głuchoniemych. Organizatorzy zbierają więc przybory szkolne, papier A4 - biały i kolorowy, kredki, piżamy dla dzieci w internacie, pościel i cienkie koce.

Chęć ofiarowania takich rzeczy - nowych lub używanych w dobrym stanie - można zgłaszać do Stowarzyszenia lub Wydziału Misyjnego Kurii tarnowskiej.

- Przygotowaliśmy kalendarz misyjny na rok 2016, poświęcony dzieciom głuchoniemym z Bertoua. Dochód ze sprzedaży przeznaczony zostanie na koszty wysyłki kontenera - dodaje Joanna Płaneta, prezes Stowarzyszenia Inicjatywa Młodzi Misjom.

Kalendarz będzie dostępny w Wydziale Misyjnym tarnowskiej Kurii, a także w niektórych parafiach.

Młodzież ze Stowarzyszenia Inicjatywa Młodzi Misjom chętnie też odwiedzi szkoły w diecezji, by opowiedzieć uczniom o misjach, o potrzebach tamtejszych dzieci i młodzieży.

Pracująca w Kamerunie p. Ewa Gawin (na zdjęciu) od lat angażuje się w działalność szkoły dla uczniów głuchoniemych oraz budowę nowego gmachu. Będzie tam też działał internat, gdyż dzieci przyjeżdżają do szkoły z bardzo daleka.

Tarnowska misjonarka pomaga również więźniom - kupuje im leki, żywność i dostarcza produkty do wyrobu mydła oraz worki do robienia toreb. Misjonarka dociera również do ludzi najbardziej opuszczonych przez państwo i rodziny. Dzięki pomocy finansowej Dzieła Misyjnego Diecezji Tarnowskiej zawozi dzieci, młodych i dorosłych do szpitali na zabiegi operacyjne oraz kupuje dla nich protezy i kule.