Kategoria: Region
Opublikowano: 2016-02-25 16:45:38 przez system

Porozumienie AGH i Krakowskiego Biura Festiwalowego

22 lutego Krakowskie Biuro Festiwalowe (organizator Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie) i Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie podpisały porozumienie o strategicznej współpracy. Głównym założeniem porozumienia jest szeroki transfer wiedzy pomiędzy menadżerami kultury, branżą filmową i naukowcami.

Umowę o współpracy podpisali prorektor ds. Współpracy AGH prof. Tomasz Szmuc i zastępca dyrektora ds. programowych KBF Robert Piaskowski. Dokument zakłada m.in. współorganizację Forum Audiowizualnego przy Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie, program praktyk studenckich oraz wspólne projekty technologiczno-kulturalne.
Festiwal Muzyki Filmowej jest obecnie jedną z najbardziej rozpoznawalnych kulturalnych marek Krakowa (grudzień 2015, badania Agrotec Polska). To nie tylko seria koncertów dla wielotysięcznej publiczności prezentujących ścieżki dźwiękowe z produkcji filmowych. Festiwal stanowi profesjonalną platformę współpracy dla przedstawicieli szeroko pojętej branży filmowej. Profesjonalizacja przedsięwzięcia oraz coraz większe zainteresowanie jego programem wśród ekspertów z całego świata, to powód nawiązania współpracy z AGH.

- Dziś warstwa dźwiękowa filmu jest tak samo ważna jak obraz. Pracują nad nią kompozytorzy, instrumentaliści, realizatorzy dźwięku i montażyści. Kraków posiada doskonałe zaplecze, by szkolić najlepszych na świecie profesjonalistów od muzyki filmowej. Współpraca z AGH jest więc naturalną konsekwencją rozwoju branży filmowej w naszym mieście – mówi dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego Izabela Helbin. - Nasza współpraca będzie jednak o wiele bardziej długofalowa – rozpoczynamy program praktyk, podczas których studenci Katedry Mechaniki i Wibroakustyki AGH będą uczyć się pod okiem elektroakustyków Centrum Kongresowego ICE Kraków, w jaki sposób zarządzać procesem realizacji dźwięku podczas wydarzeń kulturalnych. To inwestycja, z której jestem niezwykle dumna – inwestujemy w rozwój młodzieży – dodaje Helbin.

- Podpisana dziś umowa to duża szansa na rozwój dla obu stron porozumienia. KBF, jako organizator licznych wydarzeń kulturalnych, potrzebuje wsparcia technologicznego choćby w kwestii technik audiowizualnych czy inżynierii akustycznej. Dla nas ta współpraca może być znakomitym poligonem do testowania efektów naszych badań naukowych. Zyskają także studenci, którzy otrzymają szansę sprawdzenia swojej wiedzy w praktyce w nowoczesnych i znakomicie wyposażonych obiektach – komentuje Prorektor ds. Współpracy AGH prof. Tomasz Szmuc.

Na wsparcie technologiczne i merytoryczne podczas tegorocznego Forum Audiowizualnego działającego przy FMF składają się spotkania z wykładowcami, panele dyskusyjne oraz zajęcia w studiu nagraniowym. Młodzi kompozytorzy z całego świata będą mieli okazję pracować w nowoczesnej komorze bezechowej Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki AGH, czyli jednym z najcichszych miejsc w Europie, oraz w komorze pogłosowej, w której bada się i projektuje zaawansowane rozwiązania akustyczne. Kadra AGH dołącza do zespołu ekspertów z Hollywood, którzy od kilku lat co roku przyjeżdżają do Krakowa podczas Festiwalu Muzyki Filmowej.

Współpraca Krakowskiego Biura Festiwalowego i Akademii Górniczo-Hutniczej dotyczyć będzie również promocji projektów technologiczno-kulturalnych, które planowane są w najbliższych latach. Pierwszym z nich będą nagrania terenowe brzmienia Puszczy Białowieskiej zrealizowane przez inżynierów akustycznych z AGH. Ten nowatorski projekt zostanie zaprezentowany publiczności podczas tegorocznej edycji Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie, która odbędzie się w dniach 24 - 30 maja.

Więcej na www.fmf.fm || #FMF2016 || #iLOVEfmf

Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie – jeden z najważniejszych festiwali muzyki filmowej na świecie, organizowany przez Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz RMF Classic. O niepowtarzalności imprezy decyduje unikalne łączenie najwyższej jakości interpretacji muzyki filmowej wykonywanej przez czołowych muzyków i orkiestry w połączeniu z wysokiej jakości obrazem filmowym. Monumentalne widowiska muzyczno – filmowe wyróżniają się śmiałością produkcyjną, innowacyjnością w sferze technologii dźwięku i obrazu, ale również rozmachem wykonawczym i wysokim poziomem artystycznym prezentowanych dzieł. Festiwal wyróżnia również coroczna obecność najwybitniejszych twórców i kompozytorów. Wydarzenia te nie mają sobie równych w Europie, również ze względu na różnorodną i liczną publiczność. W koncertach edycji 2014 roku wzięło udział blisko 35 tys. odbiorców. W 2015 roku Festiwal odwiedziło ponad 30 tys. gości.