Kategoria: Region
Opublikowano: 2016-03-25 12:46:58 przez system

Porzuciła 16-miesięczne dziecko na klatce schodowej

Policjanci z 5 komisariatu Policji w Krakowie zatrzymali 23-letnią matkę dziecka i jej 28-letniego męża, którzy pozostawili 16-miesięcznego chłopca bez opieki na klatce schodowej w jednym z budynków mieszkalnych na krakowskim Podgórzu.

We wtorek 2 marca, kilka minut przed godziną 20 dyżurny krakowskiej Policji odebrał zgłoszenie o samotnie pozostawionym dziecku na klatce schodowej w jednym z podgórskich bloków. Dziecko odnalazła jedna z mieszkanek tego bloku. Dziecko było w wózku, głośno płakało i trzęsło się z zimna, gdyż ubranka, które miało na sobie, były całkowicie przemoczone.

Chłopcem zaopiekowała się kobieta, która przebrała go w suchą odzież i nakarmiła, a także poinformowała pogotowie ratunkowe i Policję. Dziecko zostało zbadane przez obecną na miejscu załogę pogotowia ratunkowego. Z uwagi na brak zagrożenia życia chłopca nie został on hospitalizowany. Przybyli na miejsce policjanci z 5 komisariatu policji przeprowadzili oględziny pozostawionego wózka. Okazało się, że w jednej z kieszonek znajduje się ślad, który może pomóc w dotarciu do rodziców maleństwa. Intensywna praca policjantów z wydziału kryminalnego pozwoliła na ustalenia danych potwierdzających tożsamość chłopca oraz matki. Typowanie okazało się być strzałem w dziesiątkę. Następnego dnia policjanci zatrzymali 23-letnią matkę dziecka wraz z jej 28-letnim mężem. Obydwoje nie mają stałego miejsca zameldowania, a więc i odnalezienie ich nie było tak łatwe. Para zdziwiona była faktem, że są poszukiwani przez policję. Matka dziecka, nie widząc nic złego w swoim zachowaniu twierdziła, że właśnie dzisiaj miała pojechać w miejsce, w którym pozostawiła syna i zabrać go, a zostawiła go tam „tylko na jeden dzień”, ponieważ szła na imprezę.

Prawdopodobnie jednak przez długi czas na pewno nie będzie mogła nawet zobaczyć swojego syna, gdyż zostały jej przedstawione zarzuty narażenia zdrowia i życia swojego dziecka (art. 160 par. 2 Kk).

Dalsza przyszłość odnośnie sprawowania opieki nad dzieckiem, pozostaje w decyzji Sądu, do którego policjanci zwrócili się o wszczęcie czynności opiekuńczo-prawnych.

16-miesięczny chłopiec do chwili podjęcia decyzji przez sąd, pozostanie pod opieką pracowników instytucji opiekuńczych dla dzieci.