Kategoria: Region
Opublikowano: 2016-10-14 14:48:05 przez system

Poświęcono pomnik Wikarego Świata

W 1948 roku ks. Karol Wojtyła otrzymał dekret nominacyjny na wikarego w Niegowici. W 68. rocznicę tego wydarzenia ustawiono przy tej drodze pomnik, który przedstawia Wikarego Świata z brewiarzem i walizką podążającego do swojej pierwszej parafii. Uroczystego poświęcenia pomnika dokonał w czwartek 13 października metropolita krakowski, kard. Stanisław Dziwisz.

„Dojechałem autobusem z Krakowa do Gdowa, a stamtąd jakiś gospodarz podwiózł mnie szosą w stronę wsi Marszowice i potem doradził mi iść ścieżką wśród pól, gdyż tak miało być bliżej. W oddali było już widać kościół w Niegowici” – przypomniał to wydarzenie już jako papież Jan Paweł II.

- To ważne dla mieszkańców Gdowa, żeby ten pomnik przypominał to, co Ojciec Święty zostawił, to wielkie dziedzictwo i pamięć osoby nadzwyczajnej. To był człowiek święty – powiedział kardynał Stanisław Dziwisz. – Jestem dumny z mieszkańców ziemi gdowskiej i cieszę się, że pamięć o świętym Janie Pawle II jest nadal tak żywa – podkreśli Zbigniew Wojas, wójt gminy Gdów.

Pomnik autorstwa prof. Stefana Dousa oraz Piotra Idziego stanął tuż przy nowym rondzie na ulicy Bocheńskiej.