Kategoria: Region
Opublikowano: 2016-11-14 12:07:03 przez system

Powołają Komitet Obchodów Stulecia Niepodległości

W poniedziałek 14 listopada o godz. 18:00 w tarnowskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej (ul. Mickiewicza 8) rozpocznie się uroczysta Gala V Festiwalu Niepodległości.

Podczas Gali wręczona zostanie kolejna "Szabla Niepodległości" oraz dwa "Ryngrafy Niepodległości" - nagrody przyznawane wybitnym społecznikom - patriotom przez kapituły, złożone z dotychczasowych laureatów oraz przedstawicieli ponad 20 lokalnych organizacji i stowarzyszeń. Gali już tradycyjnie towarzyszyć będzie Koncert Bardów. W tym roku wystąpi Jan Kondrak (Lubelska Federacja Bardów).

Wstęp na Galę z koncertem jest wolny.

Gala jest dorocznym świętem naszych środowisk i wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób uczestniczyli, uczestniczą lub chcą uczestniczyć w tych przedsięwzięciach, odbywających się na przestrzeni całego roku.

Podczas dzisiejszego wydarzenia poznamy nie tylko nazwiska laureatów festiwalowych nagród, ale też kolejne festiwalowe plany. Ogłoszone zostanie m.in. powołanie Społecznego Otwartego Komitetu Obchodów Stulecia Niepodległości, którego jednym z pierwszych zadań będzie ogłoszenie publicznej zbiórki funduszy oraz konkursu na projekt monumentalnej tablicy pamiątkowej, przywołującej nazwiska wszystkich poznanych dotychczas przez badaczy bohaterów Tarnowskiej Nocy Wolności 30/ 31 X 1918 roku.

Tablicę tę organizatorzy chcą umieścić na fasadzie jednego z zabytkowych budynków - miejscu, wiążącym się z historią tarnowskiego zrywu niepodległościowego z roku 1918. Do pracy w Komitecie organizatorzy Festiwalu zapraszają wszystkich lokalnych miłośników historii miasta i regionu, dumnych lokalnych patriotów, społeczników ze wszystkich organizacji mających w swoich planach realizację projektów związanych z okrągłym jubileuszem odzyskanej niepodległości, na którą wybił się Tarnów jako pierwsze miasto odrodzonej, wolnej Rzeczpospolitej.