Kategoria: Region
Opublikowano: 2015-07-07 15:04:18 przez system

Powracają do sprawy sprzed 20 lat

Dwadzieścia lat od zaginięcia 23-letniego wówczas Roberta Wójtowicza policjanci Archiwum X powracają do tej sprawy, z uwagi na pojawienie się pewnych nowych przesłanek

Śledczy przyznają, że sprawy sprzed kilkunastu, czy kilkudziesięciu lat to jedne z najpoważniejszych dla nich wyzwań, sprawy najtrudniejsze do wykrycia. Policjanci nie ukrywają, że przy podjęciu sprawy Wójtowicza, bardzo pomocna będzie wiedza i doświadczenie, które zdobyli pracując przy śledztwie zabójstwa dziennikarza Jarosława Ziętary. Ta równie archiwalna sprawa ( z 1992 r. ) prowadzona była na początku również jako sprawa poszukiwawcza.

Czynności poszukiwawcze w sprawie dotyczącej zaginięcia Roberta Wójtowicza jak podkreślają obecnie policjanci z Archiwum X, wykonane były wielokierunkowo, z dużym zaangażowaniem ze strony prowadzących je funkcjonariuszy.

Kiedyw styczniu 1995 roku, 23-letni wówczas Robert Wójtowicz, student psychologii jednej z krakowskich uczelni, wyszedł z domu na wykłady i nie wrócił, rodzice zaraz zgłosili jego zaginięcie. Od tego czasu krakowscy policjanci rozpoczęli wielotorowe, zakrojone na szeroką skalę poszukiwania. Funkcjonariusze przesłuchali dziesiątki osób z kręgu rodziny i znajomych Roberta, szukając jakiegokolwiek motywu jego zniknięcia. Systematycznie sprawdzali też wszystkie instytucje, w których chłopak mógł się znaleźć – szpitale, izbę wytrzeźwień, przytuliska itp. Na bieżąco sprawdzane były także wszelkie informacje, które pojawiały się w trakcie poszukiwań m.in. dotyczące np. rzekomego odejścia do sekty. Komunikat o zaginionym trafił także do mediów. Pomimo jednak ogromnego zaangażowania i podjętych działań nie udało się wtedy odpowiedzieć na pytanie co stało się z Robertem?.

Sprawa poszukiwawcza jest cały czas prowadzona. Po latach, do przypadku Wójtowicza włączyli się również policjanci Archiwum X. Czynności są prowadzone pod nadzorem nowohuckiej Prokuratury Rejonowej. Ponieważ podczas prowadzenia sprawy poszukiwawczej pojawiło się kilka koncepcji jego zaginięcia, policjanci Archiwum X rozpoczęli czynności od ich weryfikacji. Jednak w miarę prowadzonych ustaleń jedna za drugą, jak domki z kart upadały tezy o wstąpieniu do sekty, wyjeździe za granicę, samobójstwie czy decyzji o dobrowolnym zerwaniu więzi z rodziną .

Kilkumiesięczna, dogłębna analiza sprawy pozwoliła śledczym na wyeliminowanie wszystkich fałszywych tropów i postawienie najbardziej prawdopodobnej tezy o zabójstwie. Może więc to być kolejny przypadek z tzw. ciemnej liczby zabójstw, czyli spraw, które traktowane były jako zaginięcia czy nieszczęśliwe wypadki a w rezultacie okazywały się zbrodnią.

Na potrzeby prowadzonych ustaleń jeszcze raz ze szczegółami odtworzony został życiorys 23-latka. Pod lupę wzięto okres szkolny i uczelniany, zweryfikowano zeznania przesłuchiwanych lata temu świadków. Policjanci nie ukrywają, że za zabójstwem stoi ktoś nieprzypadkowy, ktoś kto dobrze znał Roberta.

Zdarzają się przypadki, gdy upływ czasu ma także pozytywny wpływ na przebieg procesu wykrywczego. W sukurs śledczym idzie współczesna nauka i zdobycze technologiczne. Skomputeryzowanie baz danych, wykorzystanie georadaru do poszukiwań zwłok, czy wykonywanie badań DNA to tylko kilka przykładów zastosowania współczesnej techniki przy rozwiązaniu spraw, które dawniej nie miały szans na pozytywny finał.

Licząc tez na pomoc ze strony społeczeństwa policjanci Archiwum X proszą wszystkie osoby, które znały Roberta lub które mogą posiadać istotne informacje na temat tego zdarzenia, o kontakt: tel. 12 61 54 449