Kategoria: Region
Opublikowano: 2020-10-15 19:52:13 przez DML

PRL-owskie plakaty w Tarnowie

Muzeum Okręgowe w Tarnowie zaprasza na wystawę „Plakaty polityczne i społeczne w zbiorach Muzeum”. Wystawa potrwa do 30 października.

Muzeum Okręgowe w przy Rynku Głównym 3 w Tarnowie zaprezentowało 32 plakaty o treści społecznej i propagandowej głównie z lat 50. i 60. Nawiązują one do klimatu politycznego ówczesnych czasów – rządów jednej Partii, kraju pogrążonego w komunizmie. Jak wskazują autorzy wystawy, propaganda i cenzura decydowała o treściach plakatów, miały one kształtować poglądy, ingerować w wychowanie pokoleń, podkreślać przyjaźń polsko-radziecką. Nie krytykowano Partii, niemniej artyści niejednokrotnie przemycali treści kpiące z systemu, czy to za pomocą ilustracji, czy haseł.

Plakaty społeczne przede wszystkim miały motywować do dalszej pracy, rywalizacji, urzeczywistniania nierzeczywistych planów produkcyjnych, mobilizowały do walki z amerykańską stonką, ganiły pijaństwo i niesympatyczne ekspedientki. To właśnie zbiór tych ostatnich zdaje się najciekawszy – nadmuchany socrealizm w purpurze ustępuje miejsca wyjątkowej kreatywności, wielokolorowe plakaty łamią szarość systemu, odsłaniają jego absurdy.

Wystawa zamyka czteroletni projekt, w którym od 2016 roku pokazywano m. in. PRL-owskie plakaty filmowe, teatralne czy bajkowe. Ostatnią część cyklu można zobaczyć do 30 października.