Kategoria: Region
Opublikowano: 2017-10-26 22:26:05 przez system

Prochy Antoniego Goetza spoczeły w rodzinnej krypcie

55 lat po śmierci prochy Antoniego Jana Goetza wróciły do Polski z Kenii i po uroczystym pogrzebie spoczęły w rodzinnej krypcie w kościele pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej w Okocimiu.

Sprowadzeniem prochów Antoniego oraz jego pochówkiem zajmowali się działacze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Okocimskiej z jego prezesem Franciszkiem Brzykiem na czele – czytamy na stronie gminy Brzesko. W mszy pogrzebowej udział wzięli potomkowie rodziny Goetzów, którzy przyjechali do Brzeska z Francji i nie tylko, przedstawiciele władz samorządowych, szkół i instytucji działających na terenie gminy Brzesko, Bractwo Kurkowe z Krakowa oraz Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”. Uroczystość uświetniła Miejska Orkiestra Dęta oraz chór Gaudium z parafii Miłosierdzia Bożego.

Sama uroczystość rozpoczęła się w holu pałacu Goetzów Okocimskich, gdzie wystawiona została trumna z prochami Antoniego. Prochy Antoniego konnym karawanem przewiezione zostały do kościoła w Okocimiu w honorowej asyście, którą stanowiły grupy rekonstrukcji historycznej – Gorlice 1915 oraz II Brygada Legionów Polskich, a także strażacy okocimskiej OSP. Po mszy trumna z prochami Antoniego spoczęła w rodzinnej krypcie opatrzonej herbem rodziny i napisem „Pracą i prawdą” – ich najważniejszym mottem.

Po uroczystości, w pałacu Goetzów Okocimskich zaproszeni goście mieli okazję obejrzeć film zrealizowany przez Barbarę Szumowską przybliżający życie i działalność Antoniego Jana Goetza, rolę narratorki odegrała w nim prof. Zofia Włodek.

Oprócz tego, Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Okocimskiej ufundowało okolicznościowe statuetki – Okocimskiego Koziołka, które wręczono osobom, które przyczyniły się do sprowadzenia prochów i pochówku Antoniego.

Pełna relacja i zdjęcia TUTAJ