Kategoria: Region
Opublikowano: 2021-09-23 20:35:14 przez eb

Proszowice: policja odzyskała skradzioną ikonę

Z kościoła w Żębocinie, gm. Proszowice zniknął XVI – wieczny obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Nie wiadomo kiedy. Wiadomo natomiast, że jego brak zauważyli pracownicy Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie podczas wizytacji w parafii w czerwcu 2021.

Matka Boska z Dzieciątkiem to tempera na desce w stylu gotycko – renesansowym, nieznanego autora. Powstanie dzieła szacowane jest na lata 1520-1530. Wartość rynkowa takiego obrazu mogłaby osiągnąć obecnie 100, a nawet kilkaset tysięcy złotych.

O zniknięciu obrazu zostali powiadomieni policjanci z Proszowic. Wszczęto dochodzenie, sprawdzając antykwariaty i galerie w całym kraju. Rychło okazało się, że cenny obraz został wystawiony na sprzedaż w jednym z warszawskich domów aukcyjnych. Policjanci z Proszowic, wespół z funkcjonariuszami pionu kryminalnego z Komendy Stołecznej Policji 20 września tego roku odebrali obraz domowi aukcyjnemu. Został on przekazany do depozytu Muzeum Archidiecezjalnego w Kielcach (do diecezji kieleckiej należą Proszowice).

Kto ukradł ten cenny zabytek i próbował go sprzedać za pośrednictwem domu aukcyjnego w Warszawie? Dochodzenie prowadzi Prokuratura Rejonowa. Kraków – Nowa Huta.