Kategoria: Region
Opublikowano: 2017-02-16 08:47:35 przez system

Przekazywali wiedzę o numerze alarmowym 112

11 lutego przypadał Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112. Z tej okazji Małopolski Urząd Wojewódzki i Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Krakowie we współpracy ze Szkołą Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie przygotowali specjalne wydarzenia dla uczniów krakowskich szkół oraz osób starszych.

Wojewoda Józef Pilch, wicewojewodowie Józef Gawron oraz Piotr Ćwik, zastępca komendanta Szkoły Aspirantów PSP st. bryg. Sławomir Wojta oraz małopolska kurator oświaty Barbara Nowak zachęcili gości do poznania wiedzy o europejskim numerze alarmowym 112, zasad działania systemu powiadamiania ratunkowego i zasad pierwszej pomocy.

– Patrząc na ostatnie wydarzenia, to właśnie młodzi ludzie niejednokrotnie wykazali się niezwykłą odwagą i opanowaniem w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia. Właśnie dzięki znajomości numeru alarmowego – mówił Józef Pilch – Nie zapominajcie, że wy macie tę odwagę, żeby zadzwonić i uratować życie. Pamiętajcie, nie medale są ważne, ale to, że stajecie się bohaterami. Bohaterami, którzy ratują inne życie.

Kurator oświaty podziękowała służbom – za organizację wydarzenia, oraz uczniom – za ich obecność i chęć poznania nowej, ważnej wiedzy.
– Dostaliście zaproszenie na taką piękną wspaniałą lekcję – powiedziała Barbara Nowak. – Pamiętajcie, że trzeba się nauczyć tego, żeby faktycznie zachować tę zimną krew, żeby wiedzieć, w jakiej sprawie dzwonić, powiedzieć skąd i dlaczego dzwonię, jak najbardziej precyzyjnie. To nie jest łatwe, ale to jest do wyćwiczenia.

Zastępca komendanta Szkoły Aspirantów PSP poprosił, aby dziś zdobyta wiedza była przez uczniów i osoby starsze przekazywana dalej.

– Chcielibyśmy, aby to dbanie o życie ludzkie, dbanie o pomoc innym dalej zostało rozpowszechniane. My teraz wam chcemy przekazać te wszystkie informacje, pokazać, jak to funkcjonuje. Wy musicie wiedzieć, znać, potrafić wykorzystywać te elementy, które służą społeczeństwu – mówił komendant Sławomir Wojta.

Podczas wizyty goście dowiedzieli się, jak i kiedy korzystać z numeru alarmowego 112. Jednocześnie dzięki uprzejmości Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego, Policji, Państwowej Straży Pożarnej oraz Muzeum Ratownictwa uczniowie i osoby starsze poznali zasady pierwszej pomocy, pracę służb oraz ich sprzęt – ten dawny i ten współczesny. Na zakończenie wszyscy goście obejrzeli pokaz psów poszukiwawczych.

W wydarzeniu wzięły udział Szkoła Podstawowa nr 85 im. ks. K. Jancarza w Krakowie, Szkoła Podstawowa nr 88 w Krakowie, Gimnazjum nr 16 w Krakowie oraz Lisiecki Klub Seniora.

Fot. UW Kraków