Kategoria: Region
Opublikowano: 2015-05-17 23:21:36 przez system

Przyjdź, zaprojektuj, żyj w dobrej przestrzeni

Amfiteatr, kładka pieszo-rowerowa, a może zielona wstęga drzew z ciekawymi meblami miejskimi? To mieszkańcy zadecydują, jaką formę przyjmie Superścieżka – pas terenu przy alei Powstania Warszawskiego. Właśnie rozpoczęły się miesięczne warsztaty dla krakowian.

Superścieżka to pomysł na zagospodarowanie przestrzeni między rondami: Mogilskim i Grzegórzeckim. Wąski odcinek po wschodniej stronie alei, na którym dziś funkcjonują jedynie parkingi, chodnik i droga dla rowerów, jest dziś miejscem hałaśliwym i mało przyjaznym. Pomysł, by nadać mu bardziej „ludzki” wymiar, powstał przy współpracy Fundacji Aktywnych Obywateli im. Józefa Dietla, miasta, stowarzyszeń pozarządowych, architektów i firm budowlanych.

– To pierwsze tego typu działanie w Krakowie i jedno z pierwszych w Polsce – opowiada Dawid Hajok z FAO, jeden z koordynatorów akcji. – Chcieliśmy połączyć środowiska, które dotąd ze sobą nie współpracowały, by dać szansę na stworzenie ciekawej, przyjaznej przestrzeni, która zachęcać będzie tysiące poruszających się tam ludzi do pozostania w niej choćby chwilę dłużej.-

W ten sposób zrodził się pomysł warsztatów – cyklu spotkań, podczas których mieszkańcy Krakowa będą mogli zaprojektować formę i kształt otoczenia alei Powstania Warszawskiego. Grupy warsztatowe skupione są wokół tutorów: architektów, projektantów przestrzeni i krajobrazu, artystów sztuk wizualnych czy pracowników naukowych z dużym doświadczeniem w tworzeniu przyjaznych przestrzeni miejskich.

Pierwsze warsztaty rozpoczęły się od krótkich wykładów – wiceprezydent Krakowa Tadeusz Trzmiel zadeklarował miejskie wsparcie dla projektu, zaś architekci: Romuald Loegler i Małgorzata Tujko poruszyli kwestie związane z placemakingiem – tworzeniem ciekawych miejsc z prostymi i wygodnymi rozwiązaniami, dostępnych dla każdego mieszkańca. Ten typ działań przynosi korzyści dla wszystkich zaangażowanych stron: miasto otrzymuje koncepcję zagospodarowania terenu zgodną z oczekiwaniami mieszkańców, ci zaś zyskują atrakcyjne otoczenie, które odpowiada ich potrzebom.

Choć pierwsze prace w grupach poświęcono określeniu potrzeb użytkowników projektowanej przestrzeni, to w kilku przypadkach pojawiły się już ciekawe koncepcje. Uczestnicy warsztatów mówili np. o zorganizowaniu amfiteatru w miejscu ruin dawnego fortu na Rondzie Mogilskim czy przerzuceniu kładki pieszo-rowerowej, która spięłaby klamrą obie strony alei. Pomysły dotyczyły także takiego wykorzystania terenu, by nie zamierał wraz z zakończeniem pracy w sąsiadujących biurowcach i urzędach.

To nie koniec działań projektowych – kolejne warsztaty rozpoczną się o godzinie 10 już w najbliższą sobotę w Małopolskim Ogrodzie Sztuki (ul. Rajska 12, wejście od ul. Szujskiego). Do udziału zaproszeni są wszyscy, którzy chcieliby zaangażować się w tworzenie ciekawej przestrzeni i którym leży na sercu dobro Grzegórzek i Krakowa. Wszystkie pomysły zostaną poddane ocenie duńskiego urbanisty i architekta Jana Gehla, którego pracownia objęła honorowy patronat nad Superścieżką, zaś wybrany w głosowaniu mieszkańców projekt będzie realizowany wiosną przyszłego roku.