Kategoria: Region
Opublikowano: 2023-07-04 20:52:56 przez eb

Radni zablokują budowę linii tramwajowej do Mistrzejowic?

Zaledwie wczoraj rozpoczęła się budowa nowej linii tramwajowej do Mistrzejowic, a już dziś dowiadujemy się, że inwestycja może być zagrożona. Jutro ma się odbyć sesja rady Miasta, na której radni planują przegłosować zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej, w tym – wstrzymanie budowy mistrzejowickiego tramwaju.

Prezydent Jacek Majchrowski wystosował do radnych list w tej sprawie. Przestrzega przed konsekwencjami takiej decyzji: wycofaniem się banków z finansowania inwestycji oraz żądaniem przed podmiot prywatny odszkodowania ze strony miasta na ok. 200 mln zł.

To oznaczałoby faktyczną rezygnację z budowy tramwaju, a także mogłoby skutkować koniecznością rezygnacji z innych zaplanowanych przez miasto inwestycji. W liście do radnych prezydent przypomina także, że narażenie budżetu miasta na znaczną szkodę majątkową poprzez nadużycie uprawnień jest przestępstwem zagrożonym karą z art. 296 par. 1-2 k.k.

Ewentualne wycofanie się radnych z finansowania inwestycji nadszarpnie też wizerunek Krakowa jako wiarygodnego partnera i uniemożliwi w przyszłości negocjowanie realizacji kolejnych inwestycji w formule PPP np. wymiany oświetlenia ulicznego.

info i zdjęcie: Magiczny Kraków