Kategoria: Region
Opublikowano: 2015-05-29 23:04:36 przez system

Radość, pasja i talent

6 i 7 czerwca Rynek Główny znowu zamieni się w arenę sportowych potyczek mistrzów. Ponownie zabrzmi też piosenką. Po raz dwunasty Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko" organizuje w Krakowie swój wielki projekt.

Irena Santor, Justyna Steczkowska, Barbara Kurdej-Szatan, Marika, Rafał Brzozowski, Grzegorz Hyży, zespół Enej to tylko niektóre gwiazdy, które zaśpiewają na scenie pod Ratuszem w trakcie 12. Ogólnopolskich Dni Integracji „Zwyciężać Mimo Wszystko". W pierwszy czerwcowy weekend na Rynku nie zbraknie również sportowych sław. Udział w wydarzeniu zapowiedzieli między innymi Przemysław Saleta, Dariusz Michalczewski i Paweł Junuszewski.

Prawdziwymi bohaterami tych dwóch niezwykłych dni będą jednak osoby niepełnosprawne. Na zaproszenie Anny Dymnej, zjadą do Krakowa z całej Polski, żeby obalać społeczne stereotypy, demonstrować swoją radość, pasję, swój talent i dzielić się nimi z publicznością.
– Co roku, w czerwcu, na krakowskim Rynku, spotykam ludzi niezwykłych – mówi Anna Dymna, aktorka Narodowego Teatru Starego i prezes fundacji „Mimo Wszystko" (funkcja sprawowana społecznie). – Oni pokazują nam, osobom zdrowym i sprawnym, jak wspaniała siła drzemie w każdym człowieku. Uczą nas również tego, że w życiu najważniejsze są wyzwania. Odważne i mądre podejmowanie tych wyzwań otwiera przed każdym z nas nowe, nieznane dotąd, przestrzenie. Tak to czasami, niestety, bywa, że człowiek żyje przez wiele, wiele lat i umiera, nie odkrywając tej niezwykłej mocy, ani w sobie, ani w innych. Nie widzi cudów wokół siebie. Tymczasem osoby niepełnosprawne, które biorą udział w Ogólnopolskich Dniach Integracji „Zwyciężać Mimo Wszystko", udowodniają, że, jeśli zapragniemy, w życiu mogą się dziać cuda najprawdziwsze. Ci ludzie wiedzą też lepiej niż ktokolwiek inny, jak ważny dla każdego z nas jest drugi człowiek. Gdy obok ma się przyjaciela, to można zdobyć każdy szczyt, wyjść z każdej ciemności, można nauczyć się na nowo kochać życie, biegać bez nóg, widzieć bez oczu... I normalnie żyć.

Pierwszy dzień 12. Ogólnopolskich Dni Integracji „Zwyciężać Mimo Wszystko" upłynie przy dźwiękach piosenki filmowej i serialowej, w wykonaniu dwunastu tegorocznych finalistów Festiwalu Zaczarowanej Piosenki im. Marka Grechuty – ogólnopolskiego konkursu dla uzdolnionych wokalnie osób niepełnosprawnych. Na scenie pod Ratuszem będą wspierać ich gwiazdy: Edyta Geppert, Marika, Irena Santor, Rafał Brzozowski, Grzegorz Hyży oraz zespół Enej. Koncert poprowadzą: Anna Dymna, Zbigniew Zamachowski, Cezary Kosiński i Bronia Zamachowska.

– W tych niepełnosprawnych wokalistach dostrzegam niesamowity potencjał i możliwości – podkreśla Irena Santor, która nad Festiwalem Zaczarowanej Piosenki od początku sprawuje opiekę artystyczną. – Dlatego uważam, że niektórzy z nich mogą z powodzeniem rywalizować na największych festiwalach polskiej piosenki. Trzeba im tylko stworzyć szanse. W końcu jakie to ma znaczenie, że ktoś nie widzi albo siedzi na wózku? Na scenie liczy się głos i osobowość wokalisty. Niech Pan Bóg da Annie Dymnej zdrowie, a ludzie pieniądze, by mogła dalej organizować ten niezwykły konkurs.

Nie jest to odosobniona opinia. Zbigniew Preisner, który trzykrotnie zasiadał w jury oceniającym finalistów festiwalu, stwierdził:
– Życzyłbym sobie, żeby Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu osiągnął kiedykolwiek taki poziom, jaki reprezentują wokaliści Festiwalu Zaczarowanej Piosenki im. Marka Grechuty.

Talent i osobowość sceniczną tegorocznych finalistów oceni jury w składzie: Ewa Błaszczyk, Barbara Kurdej-Szatan, Maria Sadowska, Halina Mlynkova-Wronka, Magdalena Waligórska, Krzesimir Dębski, Piotr Głowacki, Adam Nowak, Jan Kanty Pawluśkiewicz oraz Jerzy Stuhr. Laureatom konkursu zostaną wręczone Statuetki Zaczarowanego Ptaszka, a także stypendia, dzięki którym niepełnosprawni wokaliści będą mogli dalej realizować swoje muzyczne pasje.

W drugim dniu 12. Ogólnopolskich Dni Integracji „Zwyciężać Mimo Wszystko" szykują się sportowe atrakcje. Staną się one okazją do kibicowania niewidomym piłkarzom, zmaganiom niepełnosprawnych szermierzy, siatkarzy, rugbistów, hokeistów halowych. Organizatorzy zapowiadają również pokaz driftu. Wszystko to w wydaniu prawdziwie mistrzowskim. Zapewne sporych emocji dostarczy mecz siatkówki: gwiazdy kontra niepełnosprawni sportowcy. W drużynie gwiazd zagrają między innymi:Grzegorz Mielczarek, Wojciech Leonowicz, Mateusz Janicki, Maurycy Popiel, Julian Chrząstowski i Rafał Jędrzejczyk.

– Chociaż w ostatnich latach sytuacja osób niepełnosprawnych w Polsce uległa poprawie, to jeszcze wciąż jest wiele do zrobienia – twierdzi Dariusz Michalczewski, bokserski mistrz świata federacji WBO, WBA i IBF w kat. półciężkiej, który po raz kolejny będzie gościł na Ogólnopolskich Dniach Integracji „Zwyciężać Mimo Wszystko". – W tym obszarze znacznie odstajemy od realiów Zachodu. Stąd moje zaangażowanie w projekty fundacji Anny Dymnej, która robi bardzo wiele, by tych ludzi zaczęto wreszcie traktować normalnie.

W ciągu dwunastu lat Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko" wsparła leczenie, rehabilitację i edukację blisko dwudziestu tysięcy osób w całej Polsce. Prowadzi też i utrzymuje dwa ośrodki terapeutyczno-rehabilitacyjne. Stawia sobie przy tym za cel obalanie społecznych stereotypów w odniesieniu do osób z niepełnosprawnościami. Stąd realizacja przez nią takich projektów jak „Akademia Odnalezionych Nadziei", „Zaczarowane Radio Kraków" albo „Każdy ma swoje K2".

– Mając na uwadze dobro wizerunku osób niepełnosprawnych w naszym kraju, pierwszą edycję Ogólnopolskich Dni Integracji „Zwyciężać Mimo Wszystko" zorganizowaliśmy już parę miesięcy od rozpoczęcia działalności, w 2004 roku – mówi Maja Jaworska, dyrektor fundacji. – Rok później odbył się pierwszy Festiwal Zaczarowanej Piosenki. Coroczna realizacja tych projektów to dla nas ogromne wyzwanie. Władze Krakowa rozumieją ich skalę, sprzyjają osobom niepełnosprawnym, dając świadectwo, że Kraków pozostaje miastem przyjaznym i otwartym. Od początku współpracuje się nam dobrze z władzami miasta. Mam nadzieję, że prezydent Jacek Majchrowski, a także inni przedstawiciele samorządu, również w tym roku znajdą czas, żeby gościć u nas na Rynku.

Wydarzenie zakończy wieczorny koncert „Razem Mimo Wszystko", z udziałem laureatów tegorocznego Festiwalu Zaczarowanej Piosenki im. Marka Grechuty oraz: Haliny Mlynkovej-Wronki, Justyny Steczkowskiej, Anny Wyszkoni, Ani Rusowicz, Marii Sadowskiej i Łukasza Barucha z grupą wokalną Mezalians Art.

Ponadto 6 i 7 czerwca, na Plantach przy Bunkrze Sztuki, w godzinach 10.00–20.00, wolontariusze fundacji Anny Dymnej zorganizują „Galerię pod Gołym Niebem" – kiermasz artystyczny. Środki ze zbiórki publicznej zostaną przeznaczone na leczenie i rehabilitację Piotra Koima. 16-latek, który w czerwcu 2014 roku uległ wypadkowi, doznał traumatycznego urazu mózgu i zapadł w śpiączkę. Po sześciu miesiącach udało się go wybudzić dzięki rehabilitacji w klinice „Budzik". Inicjatywę wolontariuszy będzie można też wesprzeć przekazując, w specjalnym namiocie ekologicznym, nakrętki od plastikowych butelek. W namiocie wydzielona zostanie specjalna strefa dla dzieci. Najmłodsi uczestnicy 12. Ogólnopolskich Dni Integracji „Zwyciężać Mimo Wszystko" będą tam mogli m.in. wziąć udział w warsztatach i pomalować swoje twarze w pełne fantazji wzory.

Program:

6 czerwca 2015 r., sobota
19.00 – uroczyste otwarcie 12. Ogólnopolskich Dni Integracji „Zwyciężać Mimo Wszystko"
Finał Festiwalu Zaczarowanej Piosenki im. Marka Grechuty

7 czerwca 2015 r., niedziela
10.00 – 11.00 – „Przywitaj dzień z Fitness Platinium"
11.00 – 15.00 – pokazy niepełnosprawnych mistrzów sportu z udziałem publiczności: goalball, piłka nożna, szermierka, koszykówka, rugby, hokej halowy, mecz siatkówki (artyści kontra niepełnosprawni sportowcy)
13.00 – msza święta w Bazylice Mariackiej w intencji osób chorych i niepełnosprawnych
21.00 – koncert „Razem Mimo Wszystko"

Więcej informacji: www.mimowszystko.org