Kategoria: Region
Opublikowano: 2016-05-27 14:09:43 przez system

„Rajd dragonów” zawita do Tarnowa

Tarnów będzie pierwszym przystankiem na mapie „Rajdu Dragonów II” czyli części ćwiczeń wojskowych z udziałem amerykańskich żołnierzy z 2 Pułku Kawalerii, którzy spotkają się z mieszkańcami na tarnowskim Rynku we wtorek, 31 maja o godzinie 14.00.

Będzie to okazja, aby zobaczyć z bliska sprzęt wojskowy, w tym 9 transporterów opancerzonych stryker i dwie haubice M777. W spotkaniu wezmą także udział polscy żołnierze z 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, którzy także zaprezentują swój sprzęt.

Zanim pojazdy armii amerykańskiej wjadą na Rynek, zatrzymają się przy ul. Wałowej w pobliżu Grobu Nieznanego Żołnierza i wspólnie z przedstawicielami Wojska Polskiego złożą wieńce, oddając hołd poległym żołnierzom.

W trakcie prezentacji na Rynku, która potrwa około 2 godziny, będzie można porozmawiać z żołnierzami i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia. O dobry nastrój zadba Leliwa Jazz Band, musztrę paradną pokażą uczniowi z XVI LO w Tarnowie, a specjalny pokaz przygotują także cheerleaderki. Będzie też okazja, by skosztować żołnierskiej grochówki.

„Rajd Dragonów II” to także dowód na swobodę przemieszczania się wojsk NATO wewnątrz terytorium państw sojuszniczych. Ćwiczenia są częścią operacji Sabre Strike 16, która dowodzi ciągłego zaangażowania USA we wspólne bezpieczeństwo państw członkowskich NATO i w zapewnienie pokoju i stabilności w regionie.

Celem wspólnych ćwiczeń Saber Strike, organizowanych od kilku lat pod kierownictwem armii USA w Europie, jest doskonalenie interoperacyjności poprzez realizację różnorodnych zadań, przygotowujących 13 uczestniczących w nich państw do wspierania wielonarodowych operacji. Saber Strike odbędzie się w dniach 27 maja do 22 czerwca w wielu różnych lokalizacjach na terenie Estonii, Łotwy i Litwy jako sprawdzian zdolności jednostek do zgrupowania w jak najkrótszym czasie i rozmieszczenia sił szybkiego reagowania w miejscach wymagających ich obecności.