Kategoria: Region
Opublikowano: 2017-06-30 12:20:50 przez system

Razem dla Huty - odwiedź historyczne miejsca

W niedzielę 2 lipca miłośnicy historii i wszyscy chętni będą mogli zwiedzać dwa niezwykłe miejsca: budynki Centrum Administracyjnego Kombinatu oraz Muzeum Twierdzy Kraków - Fort 49a "Dłubnia". W programie imprezy "Razem dla Huty" są także wykłady, warsztaty dla dzieci, pokazy filmów czy II Nowohucki Bieg Po Schodach.

Na wydarzenia i warsztaty wstęp będzie wolny. Ze Stowarzyszeniem „Rawelin” zwiedzanie odbędzie w cenie: 10 zł za osobę (Budynek Z i Fort 49a „Dłubnia” dostępne do zwiedzania indywidualnego bez ograniczeń, na oprowadzanie po Centrum Dowodzenia pod Budynkiem S i schronie pod Budynkiem Z zapisy na miejscu w dniu wydarzenia – liczba miejsc ograniczona).

„Razem dla Huty” organizuje Małopolskie Stowarzyszenie Miłośników Historii „Rawelin” oraz Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida, wspólnie z innymi nowohuckimi instytucjami kultury, organizacjami pozarządowymi, grupami nieformalnymi i lokalnym biznesem.

Miejsca z potencjałem. Organizatorom przyświecają dwa cele: chcą zwrócić uwagę na lokalne dziedzictwo kulturowe o niepewnej przyszłości, a z drugiej – pokazać możliwości wykorzystania tych ciekawych obiektów.

RAZEM DLA HUTY

2 lipca 2017 r., godz. 12.00-22.00

*Centrum Administracyjne Kombinatu, ul. Ujastek 1, Kraków *

*Muzeum Twierdzy Kraków – Fort 49a „Dłubnia”, ul. S. Petöfiego 31, Kraków *

WSTĘP WOLNY na wydarzenia i warsztaty ZWIEDZANIE: 10 zł / os.

PROGRAM

WYDARZENIA:

12.00 // Otwarcie Razem dla Huty

*Budynek S // Hol Główny // parter *

Małopolskie Stowarzyszenie Miłośników Historii „Rawelin”, Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida, Nowe Centrum Administracyjne Sp. z o.o.

12.30-18.00 // Zwiedzanie z przewodnikiem

*Start: Budynek S // Hol Główny // parter *

Organizator: Małopolskie Stowarzyszenie Miłośników Historii „Rawelin”

Do wyboru:

  1. Centrum Dowodzenia pod Budynkiem S

  2. Schron pod Budynkiem Z

Wstęp: 10 zł / os. / trasa

Zapisy na miejscu w dniu wydarzenia. Liczba miejsc ograniczona!

12.30-18.00 // Zwiedzanie indywidualne

*Start: Budynek S // Hol Główny // parter *

Organizatorzy: Małopolskie Stowarzyszenie Miłośników Historii „Rawelin”, Fundacja Janus – Muzeum Twierdzy Kraków

Do wyboru:

  1. Budynek Z, ul. Ujastek 1

  2. Muzeum Twierdzy Kraków - Fort 49a „Dłubnia”, ul. Petöfiego 31

Wstęp: 10 zł / os. / trasa

Nie ma konieczności zapisów. Pomiędzy Kombinatem a Fortem 49a „Dłubnia” w godz. 13.00-18.00 kursuje bezpłatny zabytkowy autobus „Nyska”.

12.30-18.00 // Bezpłatny zabytkowy autobus „Nyska”

*Trasa: Centrum Administracyjne Kombinatu – Fort 49a „Dłubnia” – Centrum Administracyjne Kombinatu *

Organizator: Małopolskie Stowarzyszenie Miłośników Historii „Rawelin”,

Autobus umożliwia dojazd do i z Fortu 49a „Dłubnia”, który można zwiedzać indywidualnie w godz. 12.00-18.00 (wstęp: 10 zł / os.).

12.15-13.00 // Największe sukcesy krajowe i międzynarodowe sportowców z Nowej Huty i Nową Hutą związanych - wykład

*Budynek S // Sala Teatralna // I piętro *

Organizator: Muzeum Historyczne Miasta Krakowa – Oddział Dzieje Nowej Huty

Wykład Piotra Kapusty.

12.15 // Marcel Wiercichowski – spotkanie z aktorem z osiedla Teatralnego

*Budynek S // Biblioteka // III piętro *

Organizator: Agencja Artystyczna ART-MANIA

Spotkanie z nowohuckim aktorem Marcelem Wiercichowskim z osiedla Teatralnego, podczas którego będzie można porozmawiać o budynkach Centrum Administracyjnego Kombinatu jako nowym miejscu spotkań teatralnych w Nowej Hucie, o pracy w teatrze i filmie czy o egzaminach do szkoły teatralnej. Planowana jest także prezentacja kostiumów teatralnych.

13.00-16.00 // Pokazy filmowe

*Budynek S // Sala Teatralna // I piętro *

Organizator: Kino Studyjne Sfinks Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida

Kino Sfinks na chwilę zagości w Centrum Administracyjnym z etiudami „Panie Maćku, Panie Leszku”, animacją „Korowód Nowohucki” oraz cyklem „Opowiedz mi Hutę”.

14.00-15.30 // Nowa Huta na butach czyli od Placu Centralnego do Arki Pana - spacer

Start: Plac Centralny – Cepelia, os. *Centrum B 1 *

Organizator: Muzeum Historyczne Miasta Krakowa – Oddział Dzieje Nowej Huty

Spacer prowadzony przez Piotra Kapustę.

14.00 // Zakątki Kombinatu – gra terenowa

*Start: Budynek S // Hol Główny // parter *

Organizator: www.mistrzejowice24.pl

Gra terenowa w klimacie PRL, powiązana z historią Nowej Huty i Kombinatu. Sprostaj różnym zagadkom i łamigłówkom, odnajdź ukryte elementy schowane na terenie CA, wykorzystaj swoją wiedzę w trakcie gry oraz odkryj z nami tajemnice! Szczegóły: www.mistrzejowice24.pl

15.00 // Koncert: Bohater X Michał Gąsiorowski

*Budynek S // Dziedziniec // przestrzeń kawiarniana *

Organizatorzy: Małopolskie Stowarzyszenie Miłośników Historii „Rawelin”, Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida

Nowatorski, mocno koncertowy projekt, wprowadzający temat live loopingu w muzyce na nowy poziom. Dzięki zastosowaniu komputerów, mogliśmy stworzyć wielowymiarowe aranżacje, które nie wymagają kompromisów wynikających z tradycyjnego podejścia do loopowania. Połączenie dwóch środowisk Ableton Live® systemem Link® pozwoliło nam na pełną ekspresji swobodę tworzenia muzyki. Autorskie kompozycje i teksty, rap przeplatający się z elementami wokalistyki jazzowej, brzmienia gitar elektrycznych i akustycznych w połączeniu z muzyką elektroniczną – to wszystko okraszone nutą jazzowej improwizacji, spięte rejestrowanymi i odtwarzanymi na żywo loopami tworzonymi przez duet na oczach widza.

16.00 // Koncert: Chór GospelSenior

*Budynek S // Dziedziniec // przestrzeń kawiarniana *

Organizatorzy: Chór GospelSenior, Fundacja Nowe Centrum

Pierwszy w Krakowie chór gospel, w którym śpiewają sami seniorzy (w wieku od 60 do 80 lat) oraz pierwszy stały chór gospel, który działa na terenie Nowej Huty. Dyrygentem chóru jest Lea Kjeldsen, a akompaniatorem Grzegorz Różycki.

18.00 // II Nowohucki Bieg Po Schodach

*Zbiórka: Budynek S // Hol Główny // parter *

Organizator: Fundacja 4 Alternatywy, Nowa Huta Team

Wbieganie po schodach to jedna z dyscyplin sportowych popularyzowana na całym świecie. W Nowym Jorku 86 pięter pokonywanych jest podczas wyścigu na szczyt Empire State Building, a w Warszawie podczas biegu Zdobądź PAST-ę upamiętniana jest rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Bieg po schodach Centrum Administracyjnego Kombinatu to wyjątkowy sposób na poznanie tego miejsca!

Szczegóły: www.facebook.com/Fundacja4Alternatywy

19.00 // Koncert: Harat & Babu Król

*Budynek S // Sala Teatralna *

Organizatorzy: Małopolskie Stowarzyszenie Miłośników Historii „Rawelin”, Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida

Babu Król to wspólny projekt znanych postaci polskiej sceny alternatywnej – Bajzla i Budynia (znanych m. in. z projektów Pogodno i Bajzel). Ten pierwszy, to człowiek orkiestra – legenda tanecznych rytmów, hipnotycznego transu i poetyki Witkacego, znany nie tylko w Polsce. Budyń to wokalista, muzyk, performer, lider zespołu Pogodno. Znany z solowych poczynań, kolaboracji z teatrem i brawurowych występów na scenie.

Babu Król zadebiutował świetnie przyjętym albumem „Sted” (2012) z autorska muzyką do tekstów Edwarda Stachury i zagrał dziesiątki koncertów w całej Polsce. Wiosną 2015 roku wydali druga płytę, zatytułowaną „Kurosawosyny”. W odróżnieniu od pierwszej, ascetycznej i surowej płyty, druga brzmi orkiestrowo i przestrzennie.

www.babukrol.art.pl

www.facebook.com/BabuKrol

Harat – młodzieżowa (w optymistycznej wersji - przyp. red.) grupa muzykująca, która od 4 lat rozpoczyna swoją działalność, formułując swoje muzyczne muzeum wyobraźni, oscylując pomiędzy silnymi wpływami MC Hammera, Fallouta i Wagnera. Zespół wywodzi się z Krakowa, rzadko występuje na żywo, ale jak już do tego dojdzie jest to niezapomniany koncert. Harat tworzą muzycy związani ze sceną „improwizującą”: Adam Nyk - wokal, Konrad Trusiak - elektronika, Konrad Gągola - bas, Tomek Głuc – perkusja. https://soundcloud.com/improharat

WARSZTATY I ZAJĘCIA:

12:00-18:00 // Zajęcia z Biblioteką Kraków

*Budynek S // Hol Główny // parter *

Organizator: Biblioteka Kraków

  • „Bajkowy bohater” – warsztaty dla dzieci w wieku 5-8 lat, podczas których z kolorowych papierowych figur geometrycznych oraz innych różnych kształtów wykonają postać ulubionego bohatera literackiego.

  • „Magia balonów” – warsztaty skręcania balonów. Dzieci będą mogły wyczarować z balonów różne kształty.

  • „Kodowanie” – warsztaty dla dzieci w wieku 8-12 lat. Każda litera alfabetu będzie miała przypisaną ilustrację, znak graficzny itp. Zadaniem uczestników będzie przygotowanie zaszyfrowanej zagadki, przy użyciu samych ilustracji lub odszyfrowanie zagadki przygotowanej przez bibliotekarza.

  • „Kaligrafia” – warsztaty kaligrafii adresowane do wszystkich uczestników wydarzenia. Zainteresowani, przy pomocy drewnianych patyków i tuszu, będą mogli ćwiczyć sztukę estetycznego i starannego pisania.

  • „Gry i zabawy w czasach PRL” – zajęcia dla dzieci i dorosłych na świeżym powietrzu – w przypadku niekorzystnej pogody mogą zostać odwołane. Dzieci będą miały okazję poznać i wziąć udział w grach i zabawach swoich rodziców i dziadków. Dorośli natomiast przypomną sobie czasy dzieciństwa. W programie m.in. Stary Niedźwiedź, Baba-Jaga patrzy, skakanka, klasy, guma, kapsle i inne. Zajęciom towarzyszyć będzie prezentacja książek dotyczących tematyki zabaw i gier na świeżym powietrzu.

12.00-15.00 // Rozwiń z nami skrzydła

*Budynek S // dziedziniec *

Organizator: Fundacja Ukryte Skrzydła

Czy znasz jedyny w Krakowie wózek mobilnej szkoły? Jesteś ciekawa/ciekaw jakie ma możliwości i czemu służy? Pokażemy, że wózek to frajda, zabawa, edukacja i kreacja. Przy wózku będziemy bawić się w podróżników i odkrywców (nauka geografii), znawców ortografii , orłów z matematyki, zbudujemy teatrzyk i… zagramy w nowohucką zośkę. To taka szydełkowa piłeczka wypełniona fasolką. Każda będzie niepowtarzalna bo będzie robiona przez nasze panie seniorki (panowie seniorzy będą nas dopingować) z Centrum Aktywności Seniorów Fruwająca Ryba (os. Na Skarpie 35). Będzie kolorowo i

międzypokoleniowo. Zaprezentujemy też wystawę fotograficzną z projektu „Rodzina łączy pokolenia”, trwającego od czerwica do grudnia 2016 r.

12.00-15.00 // Pomiędzy „Norwidem”, „Encekiem”, „Słonecznym”, „Ludowym” i Łaźnią Nową

*Budynek S // Hol Główny // parter *

Organizator: Muzeum Historyczne Miasta Krakowa – Oddział Dzieje Nowej Huty

Nowohucki quiz z teatrami w tle. O godz. 15.00 losowanie nagród, którymi będą muzealne wydawnictwa!

12.00-15.30 /// Urządzamy nowohuckie mieszkanie

*Budynek S // Hol Główny // parter *

Organizator: Muzeum Historyczne Miasta Krakowa – Oddział Dzieje Nowej Huty

Warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych prowadzone przez Marię Wąchałę-Skindzier.

12.00-16.00 // OKultura!

*Budynek S // Hol Główny // parter *

Organizator: Dział Imprez i Promocji Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta

Gry, zabawy, konkursy dla najmłodszych i najstarszych.

12.00-17.00 // Przystanek Archeologia – prezentacja i warsztaty

*Budynek S // Hol Główny // parter *

Organizator: Muzeum Archeologiczne w Krakowie - Oddział Nowa Huta

Przedstawienie działalności i zbiorów Nowohuckiego Oddziału Muzeum Archeologicznego w Krakowie. W kąciku dla najmłodszych będzie można spróbować złożyć naczynie z fragmentów ceramiki, pokolorować rysunki, ułożyć archeologiczne puzzle oraz rozwiązać zagadki. Starsi uczestnicy będą mogli poznać tajniki zawodu archeologicznego, dowiadując się ciekawostek na temat nowohuckiej archeologii.

13.00-16.00 // Solą malowane

*Budynek S // Hol Główny // parter *

Organizator: Klub 303 Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta

Warsztaty polegają na wykonaniu prac plastycznych z wykorzystaniem soli zmieszanej z kolorowa kredą. Kolorową mieszankę (która przypomina w wyglądzie kolorowy piasek) posypuje się kartkę papieru z wzorami i wychodzą śliczne prace.

14.30-16.00 // Gry inspirowane PRL-em: „Kolejka” i „Ogonek”

*Budynek S // Hol Główny // parter *

Muzeum PRL-u

Rozgrywki w gry planszowe dla każdego, dzięki którym lepiej poznacie PRL-owskie realia.

15.00-16.30 // Mała ARTzona. Szkoła Dizajnu: Szafa Grająca

*Hol Główny // parter *

Organizator: ARTzona Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida

Rodzinne warsztaty kreatywne dotyczące projektowania i tworzenia sztuki użytkowej. Ilość miejsc ograniczona. W warsztatach mogą wziąć udział pary: rodzic+dziecko (w wieku 6-11 lat)

16.30 // Rękodzielnia

*Budynek S // Hol Główny // parter *

Organizator: Klub Kuźnia Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida

Warsztaty artystyczne, podczas których przeżyjecie koralikowe szaleństwo, stworzycie sznurkowe cudeńka i niepowtarzalne ozdoby.

16.30-18.00 // Warsztaty dla dzieci oraz PRL-owskie gry

*Hol Główny // parter *

Organizator: Muzeum PRL-u

Zajęcia plastyczne inspirowane bohaterami PRL-owskich kreskówek oraz możliwość zagrania w gry takie jak pchełki, bierki czy kapsle.

17:00 // Opowieści z Zielonego Parku

*Hol Główny // parter *

Organizator: Fundacja Fundusz Partnerstwa

Zajęcia dla dzieci w formie Teatrzyku Kamishibai z wykorzystaniem autorskiej bajki „Opowieści z Zielonego Parku”.

INNE:

12.00-22.00 // Kawiarnia plenerowa Klubu Kombinator, C-2 Południe Cafe i Huty Piwa

*Budynek S // dziedziniec *

Zapraszamy do specjalnie zaaranżowanej przestrzeni kawiarnianej, gdzie można raczyć się nowohuckimi smakołykami i znaleźć chwilę wytchnienia.

12.00-18.00 // Wystawy planszowe

*Budynek S // Biblioteka // III piętro *

Organizator: Małopolskie Stowarzyszenie Miłośników Historii „Rawelin”, Nowe Centrum Administracyjne Sp. z o.o., Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida

Dwie ekspozycje dotyczące m.in. Centrum Administracyjnego Kombinatu: Zaplecze Nowej Huty, Profesor Marian Sigmund

12.00-18.00 // Wystawy plenerowe

*Budynek S // Dziedziniec *

Organizator: Muzeum PRL-u

Dwie ekspozycje: Trasa turystyczna po nowohuckich schronach i Projekt Muzeum PRL-u.

12.00-18.00 // Prezentacje lokalnego biznesu

*Budynek S // Hol Główny // parter *

Szpeje – sklep z wzornictwem vintage oraz UNICUT – niezależna produkcja nowohucka.

12.00-18.00 // Spływ Kajakowy Dłubnią w Nowej Hucie

*Hol Główny // parter *

Organizator: Nowa Huta Travel

Prezentacja niezwykłej i niespotykanej w Nowej Hucie formy wypoczynku – opowieść o rzece i jej walorach przy kajaku z osprzętem.

ORGANIZATORZY:

Małopolskie Stowarzyszenie Miłośników Historii „Rawelin” // www.rawelin.org

Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida // www.okn.edu.pl

PARTNERZY:

Nowe Centrum Administracyjne sp. z o.o.

Fundacja JANUS – Muzeum Twierdzy Kraków

Dzielnica XVIII Nowa Huta

ARTzona OKN

Kino Studyjne Sfinks OKN

Klub Kuźnia OKN

Biblioteka Klubu Kuźnia OKN

Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta - Klub 303, Dział Imprez i Promocji

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa - Oddział Dzieje Nowej Huty

Muzeum Archeologiczne w Krakowie - Oddział Nowa Huta

Muzeum PRL-u

Biblioteka Kraków

Fundacja Fundusz Partnerstwa

Fundacja Ukryte Skrzydła

Fundacja Nowe Centrum

Chór GospelSenior

Fundacja 4 Alternatywy

Nowa Huta Team

Nowa Huta Travel

Klub Kombinator

Huta Piwa

C-2 Południe Cafe

Szpeje – sklep z wzornictwem vintage

UNICUT – niezależna produkcja nowohucka

Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowe "ADREM" S.A.

Spółdzielnia Mieszkaniowa Czyżyny

PATRONI MEDIALNI:

TVP 3 Kraków

Radio Kraków

Gazeta Wyborcza Kraków

Głos - Tygodnik Nowohucki

Karnet

Magiczny Kraków

Rodzinny Kraków

Kulturatka.pl

Hip Huta

NH_50mm

Kalendarz Imprez Nowohuckich

Mistrzejowice24.pl