Kategoria: Region
Opublikowano: 2016-06-22 14:34:29 przez system

Rekordowy rok programu Śniadanie Daje Moc!

Pobicie Rekordu Guinnessa w największej lekcji gotowania zdrowego śniadania, 7400 szkół podstawowych zgłoszonych do programu, 185 000 uczniów świętujących Dzień Śniadanie Daje Moc, ponad 1000 prac konkursowych – tak w skrócie można podsumować piątą edycję programu Śniadanie Daje Moc. Rok szkolny 2015/2016 okazał się rekordowy dla Szkoły Podstawowej nr 159 im. SS Urszulanek Unii Rzymskiej w Krakowie i programu edukacyjnego, którego organizatorem jest Partnerstwo dla Zdrowia.

6778 uczestników – to nowy Rekord Guinnessa w największej lekcji gotowania zdrowego śniadania, ustanowiony w ramach programu Śniadanie Daje Moc. Ten niesamowity wyczyn należy do polskich uczniów ze szkół podstawowych, które 6 listopada 2015 roku, w Dniu Śniadanie Daje Moc, pokazały całemu światu swój ogromny entuzjazm dla zdrowego odżywiania i codziennego jedzenia śniadania. Tego dnia punktualnie o godzinie 10:00 tysiące dzieci zgodnie ze scenariuszem przygotowało trzy śniadaniowe potrawy: rzeźby twarożkowe, pełnoziarniste, pożywne kanapki i owocowe szaszłyki. Nad prawidłowym przebiegiem wydarzenia czuwali niezależni świadkowie i stewardzi.

Po zweryfikowaniu materiałów dokumentujących listopadową próbę, eksperci z Londynu oficjalnie uznali polską próbę za najlepszą na świecie i lekcja gotowania zdrowego śniadania polskich uczniów została zapisana na kartach Księgi Rekordów Guinnessa. Polski wynik okazał się jest lepszy od poprzedniego o 444 uczestników! Ostatni rekord w tej kategorii należał do Chińczyków lepiących tradycyjne pierożki, a wcześniej do samego Jamie’go Oliviera. Wspaniały wynik i światowy sukces tej inicjatywy to najlepsza zachęta do jedzenia śniadania. Teraz polskie szkoły, a wśród nich Szkoła Podstawowa nr 159 im. SS Urszulanek Unii Rzymskiej w Krakowie, pokazują całemu światu, jak motywować dzieci do nauki zdrowego odżywiania.

Śniadaniowa rewolucja odbywa się w polskich szkołach podstawowych już od 2011 roku. Każda edycja programu to nowe wyzwania dla szkół i świetna zabawa dla dzieci. Uczniowie klas 0-3 w ramach programu Śniadanie Daje Moc, który zainicjowało Partnerstwo dla Zdrowia (koalicja firm Danone, Lubella, marki Biedronka oraz Instytutu Matki i Dziecka), uczestniczą w lekcjach na temat zdrowego odżywiania, które są pełne gier, quizów, wycieczek pozaszkolnych i ekscytujących eksperymentów.

Na początku listopada szkoły podstawowe w całej Polsce organizują Dzień Śniadanie Daje Moc.
Z tej okazji uczniowie wspólnie z nauczycielami i rodzicami przygotowują i jedzą pożywne śniadanie w klasach oraz w kreatywny sposób uczą się zasad zdrowego odżywiania. W roku szkolnym 2015/2016 w tym wyjątkowym wydarzeniu uczestniczyło ponad 185 000 uczniów klas 0-3 z ponad 7400 podstawówek w kraju. Wszystkie placówki zgłoszone do programu mogły wziąć udział w konkursie plastycznym. Zadanie polegało na przygotowaniu dekoracji szkoły, gazetki szkolnej lub plakatu z okazji Dnia Śniadanie Daje Moc, które promowały 12 zasad zdrowego odżywiania opracowanych przez Instytut Matki i Dziecka. Na konkurs przesłano ponad 1000 prac.

Piątą edycję programu edukacyjnego Śniadanie Daje Moc dla klas 0-3 objęło patronatem honorowym Ministerstwo Edukacji Narodowej, dołączając do grona instytucji wspierających – Ośrodka Rozwoju Edukacji oraz Rzecznika Praw Dziecka. To ważne wyróżnienie dla projektu Partnerstwa dla Zdrowia, który od 5 lat cieszy się dużym zaufaniem nauczycieli.

Program Śniadanie Daje Moc w skrócie:
• Organizator programu: Partnerstwo dla Zdrowia - koalicja firm: Danone, Lubella, Biedronka oraz Instytutu Matki
i Dziecka, od 2006 roku przeciwdziała niedożywieniu dzieci w Polsce oraz propaguje wśród najmłodszych zdrowe nawyki żywieniowe. Działania Partnerstwa obejmują dwa filary. Pierwszy to tworzenie produktów z misją społeczną. Drugi zaś to działania edukacyjne – program Śniadanie Daje Moc.

• Najważniejsze cele programu:
1. Zwiększanie świadomości nt. zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka;
2. Przyczynianie się (pośrednio) do obniżania poziomu niedożywienia dzieci w Polsce – poprzez edukację oraz promocję prawidłowego żywienia;
3. Edukację najmłodszych przez zaangażowanie rodziców i nauczycieli w kwestie prawidłowego żywienia dzieci.

• Główne działania programu:
1. Kluby Śniadanie Daje Moc – kluby śniadaniowe zakładane w klasach, w ramach których nauczyciele prowadzą lekcje edukacyjne na temat zdrowego odżywiania, ze szczególnym uwzględnieniem roli śniadania
w diecie dziecka, na podstawie scenariuszy w oparciu o 12 zasad zdrowego odżywiania opracowanych przez Instytut Matki i Dziecka.
2. 8 listopada - Dzień Śniadanie Daje Moc - najważniejszy dzień w Programie, podczas którego najmłodsi wspierani przez dorosłych przygotowują i jedzą wspólne śniadanie w klasie. W ten sposób nie tylko kadra pedagogiczna, ale także rodzice angażują się w kwestie żywienia dzieci w wieku wczesnoszkolnym.