Kategoria: Region
Opublikowano: 2015-08-05 14:42:52 przez system

Rocznica marszu ku wolności 6 sierpnia

Msza święta w Kościele księży Filipinów 6 sierpnia zainauguruje obchody upamiętniające 101 rocznicę wymarszu I Kompanii Kadrowej z Oleandrów. Nabożeństwo w intencji poległych i zmarłych legionistów rozpocznie się o godzinie 17:00, po mszy odbędą się uroczystości pod Grobem Nieznanego Żołnierza.

- Patrzę na was, jako na kadry, z których rozwinąć się ma przyszła armia polska i pozdrawiam was, jako pierwszą kadrową kompanię – powiedział Józef Piłsudski 3 sierpnia 1914 roku, powołując do istnienia Pierwszą Kompanię Kadrową. Trzy dni później, oddział rozpoczął historyczny marsz ku wolności i stał się zaczątkiem Legionów Polskich.

W nocy z 5 na 6 sierpnia formacja ruszyła z krakowskich Oleandrów w kierunku Miechowa, Jędrzejowa, Chęcin kierując się na Kielce. „Kadrówka” opuściła zajęty wcześniej Miechów i drogą przez Książ Wielki wyruszyła w kierunku Jędrzejowa. 12 sierpnia 1914 pierwsza kompania, razem z drugą i trzecią, zajęły Kielce Znaczną część żołnierzy „kadrówki” stanowili tarnowianie.

Uroczystości w Tarnowie organizowane są z inicjatywy Barbary Wiatr, reprezentującej Tarnowskie Rodziny Legionistów Józefa Piłsudskiego. Jej ojciec, Franciszek Kruszyna był przedwojennym prezesem Związku Legionistów Polskich w Tarnowie.