Kategoria: Region
Opublikowano: 2024-06-04 21:15:14 przez eb

Rocznica półwolnych wyborów w Krakowie

Dziś, 4 czerwca, spod pomnika Adama Mickiewicza na skwer Andrzeja Wajdy przeszedł „Polonez Wolności”. W ten sposób Kraków uczcił Dzień Wolności i Praw Obywatelskich w 35. rocznicę pierwszych, częściowo wolnych wyborów w powojennej Polsce. Doprowadziły one do upadku komunizmu i otwarły drogę do wolności i demokracji.

Zaczęło się pod pomnikiem Adama Mickiewicza o godz. 19.45. Organizatorzy zaprosili do wspólnego wysłuchania hejnału z wieży Mariackiej, a tuż potem „Hejnał Wolności” na trąbce zagrał Antoni „Ziut” Gralak, wybitny polski trębacz jazzowy.

O godzinie 20.10 korowód taneczny, prowadzony przez Balet Cracovia Danza przy akompaniamencie orkiestry wojskowej, przeszedł krokiem poloneza na skwer Andrzeja Wajdy, by tam wysłuchać „Poloneza” Wojciecha Kilara z filmu „Pan Tadeusz”.
Na skwerze Wajdy podświetlone zostało Drzewo Wolności, zbierano też do urny symboliczne karty z nadrukiem „Dziękujemy za wolność”. Można też było zobaczyć wystawę rzeźb „Żywioły” Alka Janickiego, artysty intermedialnego, scenografa i performera.

– Rok 1989 zmienił nasze życie. Naszą ideą jest nie tylko podziękowanie tym, którym zawdzięczamy wolność, ale też podkreślenie znaczenia tej daty w historii Polski oraz uświadomienie znaczenia wolnych wyborów tym, którzy tych wydarzeń nie pamiętają i nie rozumieją – mówi Alek Janicki.

Wydarzenie zakończył pokaz multimedialny, którego treść skupiła się wokół 4 czerwca i wydarzeń historycznych związanych z tą datą.

Wydarzenie objął patronatem prezydent Krakowa Aleksander Miszalski.

Info: Magiczny Kraków
zdjęcie: gov.pl