Kategoria: Region
Opublikowano: 2022-05-23 20:17:08 przez eb

Rodzina to drużyna! X Święto Rodziny Krakowskiej

Święto Rodziny Krakowskiej, to wydarzenie, które na stałe wpisało się w kulturalny pejzaż Krakowa. Wzorem ubiegłorocznej edycji, zostanie zorganizowane w trzydniowej formule, od 27 do 29 maja. Tym razem tematem przewodnim święta będzie szeroko rozumiana aktywność rodzin pod hasłem „Rodzina to drużyna”.

Aktywności dla rodzin odbędą się równolegle w różnych punktach Krakowa. Do udziału w wydarzeniu zostały zaproszone podmioty miejskie i komercyjne, zwłaszcza instytucje prowadzące działania na rzecz rodzin, dbające o ich zdrowie, bezpieczeństwo i rozwój fizyczny.

Kluby sportowe, młodzieżowe domy kultury, centra kultury, muzea, teatry oraz prywatne firmy prowadzące ośrodki sportowe i rekreacyjne bardzo aktywnie włączyły się w przygotowanie różnorodnej oferty programowej w ramach święta dla krakowskich rodzin. Mieszkańcy Krakowa oraz goście całymi rodzinami będą mogli wziąć udział w grach terenowych, wycieczkach po Krakowie, rozgrywkach sportowych, warsztatach i konkursach. Będą mieli okazję podziwiać wystawy, spektakle teatralne oraz posłuchać różnych koncertów i recitali.

**Finał Święta Rodziny Krakowskiej odbędzie się w niedzielę, 29 maja, w godz. 11.00–19.00 w parku Jordana, na sąsiadującym z nim parkingu przy Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana od strony al. 3 Maja oraz na Błoniach.

Teren parku zostanie podzielony tematycznie: „Rodzina to drużyna”... w kulturze, w rekreacji, w grach i zabawach tradycyjnych, w aktywności sportowej, w ekologii, w mieście, w kuchni, w zdrowiu i w bezpieczeństwie. Wszędzie tam odbędą się prezentacje, warsztaty, konkursy i animacje. Przeprowadzone zostaną pokazy z zakresu ratownictwa, w tym ratownictwa drogowego, prezentacje straży pożarnej, straży granicznej i wojska. Będzie możliwość oddania krwi w mobilnym punkcie krwiodawstwa, który zorganizują pracownicy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Krakowianie będą mogli również pomóc podopiecznym Krakowskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami poprzez udział w zbiórce. Wsparciem będzie przekazanie zabawek, żywności lub drobnych datków. Możliwa będzie również adopcja psów z krakowskiego schroniska. Muzeum MOCAK zaprosi do zwiedzenia mobilnej wystawy sztuki współczesnej „Muzeum u Ciebie” zaaranżowanej w autobusie MOCAK.**

Na Błoniach Krakowski Szkolny Ośrodek Sportowy im. „Szarych szeregów” jako jeden z partnerów tegorocznego święta, zorganizuje VI KSOS Family Run 2022. Biegi odbędą się w pięciu kategoriach: biegu otwartym (5 km), biegu mamy (2,5 km), biegu taty (2,5 km), biegu dzieci (300-2400m), biegu boso (ok. 1 km).

Chcemy sprawić, by Święto Krakowskiej Rodziny stało się integrującym, wielopokoleniowym, rodzinnym spotkaniem. Aby było okazją do odkrycia różnego rodzaju aktywności i inspiracją do rodzinnego spędzania czasu. Wspólne świętowanie pokaże, że Kraków jest miastem przyjaznym rodzinie, atrakcyjnym miejscem zamieszkania i pobytu.

Bezpłatny trening
Niedzielę rozpoczniemy bardzo energetycznie, a wszystko za sprawą akcji „Kraków w formie”, która zachęca do aktywności fizycznej, rekreacji i zdrowego trybu życia. Od godziny 11.00 trenerka Dominika Waksmundzka z klubu „Forma na lata” przeprowadzi popularny na całym świecie trening STRONG Nation. By wspólnie poćwiczyć, wystarczy zabrać ze sobą jedynie matę i butelkę wody. Zapisy do udziału w bezpłatnym treningu dostępne są tutaj.

Technika STRONG Nation to trening łączący intensywne kardio z ćwiczeniami siłowymi przy wykorzystaniu własnego ciężaru ciała, a wszystko to odbywa się w rytm odpowiednio dobranej muzyki. Zachęcamy także do udziału w sondażu, w którym wspólnie z mieszkańcami Krakowa i w towarzystwie maskotki „Kropelka” z Wodociągów Miasta Krakowa, sprawdzimy jak bardzo różni się smak wody z kranu od butelkowanej. Przeprowadzenie sondy wśród mieszkańców, to pomysł laureatów ubiegłorocznego młodzieżowego maratonu „Youth.Krak Hack. W dobrym klimacie”, pt. Ekokalendarz.

„Dziecinnie prosty przepis na przyszłość”
Podczas pokazu gotowania, prywatny kucharz Pawelthecook zaprezentuje swoje autorskie dania przygotowane specjalnie dla realizacji projektu „Dziecinnie prosty przepis na przyszłość”. Live cooking odbędzie się w niedzielę, 29 maja, w godzinach 12.00-14.00 w parku Jordana. Miejski piknik wydaje się idealnym miejscem na realizację rodzinnego pokazu gotowania, który ma być inspiracją dla wdrożenia w codziennie nawyki żywieniowe krakowskich rodzin diety plant-based. Przypomnijmy, że projekt „Dziecinne prosty przepis na przyszłość” powstał w 2021 roku w ramach młodzieżowego maratonu „Youth Krak Hack. W dobrym klimacie” i jest realizowany przez Miasto Kraków.

Pawelthecook to prywatny kucharz, Paweł Sitarz. Po kilku restauracyjnych doświadczeniach wpadł na pomysł, aby gotować dla ludzi w ich własnych kuchniach i serwować restauracyjne dania w zaciszu domowym. Serwowanie jego autorskiej kuchni, wyróżnia indywidualne podejście do gości w porównaniu do tradycyjnego wyjścia do restauracji. Wynajęcie prywatnego szefa kuchni to również niezapomniana atrakcja na przyjęciu, a także okazja do poznania pracy kucharza od zaplecza.

Szef kuchni Pawelthecook podczas plenerowego pokazu zaprezentuje swoje autorskie menu. W programie przewidujemy także animacje i kulinarne konkursy dla najmłodszych.

Warto wspomnieć, że we współpracy z dietetyczką Anną Regułą przygotowaliśmy także szereg materiałów edukacyjnych traktujących o diecie roślinnej i jej zaletach, a także zaprezentowaliśmy sporo kulinarnych przepisów. Przygotowane propozycje śniadań, przekąsek, obiadów i kolacji zebraliśmy tutaj.

Przepisy doskonale uzupełniają prowadzoną przez miasto kampanię edukacyjną „Kraków w dobrym klimacie”, która pokazuje korzyści wynikające z dbałości o naszą planetę oraz pomaga wpływać na ograniczanie postępujących zmian klimatycznych.

Zatańczmy salsę w parku Jordana
Salsa, bachata, mambo to tylko trzy taneczne style, z szerokiej oferty Sabrosa Dance Studio, czyli naszego partnera w kampanii rekreacyjnej „Kraków w formie”. Tego lata wspólnie zaprosimy na wiele tanecznych wydarzeń. Pierwsze animacje w niedzielę, 29 maja.

Zapraszamy do udziału w bezpłatnych animacjach tanecznych połączonych z nauką. Zajęcia z zawodowymi tancerzami odbędą się w parku Jordana w godzinach 14.30-15.00 i 16.30-17.00.

W lipcu zapraszamy na Dzień Otwarty w Sabrosa Dance Studio, gdzie także przewidujemy liczne atrakcje połączone z bezpłatnymi lekcjami salsy i bachaty dla dzieci i dorosłych, a dodatkowo także dla seniorów.

Spotkamy się również w letnie poniedziałki, przy TAURON Arenie Kraków, na organizowanych wieczorach latino z salsą, bachatą i Son Cubano.

Sabrosa Dance Studio w swojej ofercie ma zajęcia solo i zajęcia w parach, zajęcia dla samych Pań oraz zajęcia ogólnorozwojowe dla Pań i Panów.

Sabrosa od zawsze brała udział w pokazach na scenach największych festiwali, dając pokazy oraz ucząc i szkoląc tancerzy, w kraju i za granicą m.in. Warsaw Salsa Festiwal, Berlin Salsa Congress, Calle de timberos, Vienna Salsa Festival, Salsa Spring Break.

Święto Rodziny Krakowskiej w Willi Decjusza
sobota, 28 maja, godz. 12.00, Koncert Chóru Bethel College ze Stanów Zjednoczonych
Chór koncertowy Bethel College reprezentuje uczelnię, występując w swoim macierzystym kampusie, koncertując dla lokalnej publiczności i odbywając coroczne tournée po innych stanach. Zgodnie z tradycją zapoczątkowaną w 1978 roku chór co cztery lata występuje również za granicą. Dotychczas zaprezentował swój program w Kanadzie, Niemczech, Szwajcarii, Austrii, Bośni, Francji, Belgii, Szwecji i Norwegii. W 2022 roku już nie po raz pierwszy zespół zaplanował przyjazd na wiosenne tournée do Polski.

Najważniejszą dewizą wykonawców jest budowanie głębokiego poczucia więzi między śpiewakami i publicznością poprzez doskonałe wykonania muzyki chóralnej. W programie koncertu w Willi Decjusza zabrzmią utwory sakralne m.in. Heinricha Schütza, jednego z najwybitniejszych kompozytorów XVII wieku, amerykańskich autorów Petera Christiana Lutkina (1858-1931) czy Williama Levi Dawsona (1899-1990) oraz wiele współczesnych aranżacji muzyki chóralnej. Wstęp wolny.

godz. 13.30, Tajemnica Josta, spacer detektywistyczny dla dzieci
Zapraszamy dzieci w wieku 8-11 lat na spacer detektywistyczny pt. „Tajemnica Josta" prowadzony prowadzony przez Panią Fishką – przewodniczkę po Krakowie, historyczkę sztuki, autorkę fascynujących spacerów detektywistycznych dla dzieci. Scenariusz opiera się na kanwie historii Justusa Ludwika Decjusza, pierwszego właściciela Willi. Obowiązują zapisy przez formularz. Wydarzenie płatne: 25 zł od uczestnika.

niedziela, 29 maja, zwiedzanie zabytkowych wnętrz Willi Decjusza
Willa Decjusza, wzniesiona w 1535 roku pod Krakowem na Woli Justowskiej jest jednym z najpiękniejszych i najpełniejszych przykładów renesansowej rezydencji podmiejskiej w Polsce. Od XVI do XIX wieku była domem, w którym mieszkały znamienite rodziny, takie jak: Decjuszowie, którzy byli pierwszymi właścicielami, a następnie m.in. Lubomirscy, Sanguszkowie, hrabiostwo Kuczkowscy czy księstwo Czartoryscy. Wystawa obrazów z Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu oraz mebli z Muzeum Narodowego w Krakowie we wnętrzach Willi Decjusza jest namiastką wspaniałego wyposażenia, jakie z pewnością zamawiali do swojej posiadłości jej dawni właściciele.

od 11.00 do 18.00 indywidualne zwiedzanie zabytkowych wnętrz Willi Decjusza. Ostatnie wejście odbywa się najpóźniej 45 minut przed zamknięciem
godz. 11.00: oprowadzanie z przewodnikiem w języku ukraińskim
godz. 13.30: oprowadzanie dla rodzin z dziećmi w języku polskim.
Wstęp wolny. Nie obowiązują wcześniejsze zapisy.

Za krakow.pl