Kategoria: Region
Opublikowano: 2021-09-06 19:06:58 przez eb

„Rozstania – poszukiwania. Wojenne losy krakowian”

Fabryka Emalia Oskara Schindlera, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na spotkanie wokół katalogu do wystawy „Rozstania, poszukiwania. Wojenne losy krakowian”. Wydarzenie odbędzie się w środę, 8 września, o godz. 18.00.

Publikacja towarzyszy wystawie czasowej prezentowanej w Fabryce Emalia Oskara Schindlera, która opowiada z perspektywy mieszkańców Krakowa o tragicznych wydarzeniach z okresu II wojny światowej. Kluczowym momentem każdej z przedstawionych na wystawie historii jest chwila rozstania z bliskimi, a ich łącznikiem są poszukiwania prowadzone zarówno w czasie wojny, jak i po jej zakończeniu. Katalog stanowi uzupełnienie wystawy.

Katalog wystawy jest wyborem kilkudziesięciu fragmentów relacji, zapisów wywiadów ze świadkami historii, uzupełnionych o komentarz historyczny oraz liczne ilustracje. Relacje te układają się w wielowątkową opowieść o wojnie prezentowaną z perspektywy indywidualnej. Dobrano je w taki sposób, by ukazać zróżnicowane doświadczenia wojenne mieszkańców Krakowa, a także stworzyć pewien subiektywny portret zbiorowy krakowian.

O tych indywidualnych losach, a także o wykorzystaniu mikrohistorii i skutkach wojny będą rozmawiać dr hab. Barbara Klich-Kluczewska z Zakładu Antropologii Historycznej Instytutu Historii UJ oraz Bartosz Heksel, kurator wystawy i autor katalogu. Prowadzenie: redaktor Marcin Baran.