Kategoria: Region
Opublikowano: 2015-06-07 23:16:26 przez system

Rozwijające studia-jakiego kierunku szukasz?

Maturzyści już niebawem otrzymają wyniki swoich egzaminów dojrzałości i przystąpią do rekrutacji na uczelnie wyższe. Część z nich będzie pewna swoich wyborów, zatem oczekiwanie na przyjęcie na studia będzie jedynie formalnością. Na pewno jednak znajdą się wśród nich i tacy, którzy mogą mieć problem z podjęciem słusznej decyzji. Dodatkowo wiele mówi się o wykształceniu, które przyniesie konkretny fach i praktyczną wiedzę – to może pogłębić presję, jaka ciąży na młodych i niepewnych swoich decyzji ludziach. Choć każdy z nas może mieć różne zainteresowania i hobby, lepiej by podszedł do tego wyboru poważnie i nie żałował, że nie zapisał się na inny kierunek. Z tego względu dobrze jest rozważyć za i przeciw i wybrać takie studia, które będą rozwijające i ciekawe.

Wybierz to, co praktyczne i interesujące


Choć podkreślanie użyteczności studiów jest nagminne, podobnie jak prezentowanie statystyk ilustrujących bezrobocie wśród ludzi z wyższym wykształceniem, nie możemy zapominać, że większość studiów jest mocno teoretycznych. Tę teorię wspierają rozmaite praktyki czy staże, jednak nie zmienia to faktu, że studia rzadko kiedy gwarantują zdobycie zawodu w wąskiej specjalizacji, na której zapotrzebowanie wyrazi akurat rynek pracy. Nie oznacza to jednak, że teoretyczne studia muszą być nudne. Dzięki wybraniu konkretnej specjalności będziemy również ukierunkowani na podjęcie konkretnych działań. Warto zatem wybrać taki kierunek, który będzie łączył w sobie kryterium użyteczności z pasją – a takie będą właśnie wszelkie filologie, dzięki którym poznamy do perfekcji dany język.

Nowe możliwości po studiach

Wybór filologii będzie rozwijający nie tylko pod względem profilu zawodowego, ale i samorozwoju. Dzięki opanowaniu języka otwieramy się na świat, a podróż do kraju, którego język poznaliśmy do perfekcji, będzie najlepszym testem dla naszych umiejętności. Dodatkowo języki są w dalszym ciągu atrakcyjne dla potencjalnych pracodawców – w wielu zagranicznych firmach biegła znajomość języków jest podstawowym wymogiem. Także nasza działalność na polu filologicznym może być niezwykle szeroka: począwszy od nauczania języka (np. dzieci w przedszkolu czy prowadzenia korepetycji), przez tłumaczenia tekstów, do pracy w specjalistycznej branży. Wybór filologii może być także interesującą propozycją dla każdego, kto planuje w przyszłości własną działalność, w ramach której będzie mógł swobodnie działać z językiem.

Jak zatem widać, przykład studiów językowych ilustruje, jak można połączyć rozwój swoich zainteresowań z praktyczną nauką. Choć żadne studia obecnie nie są stuprocentową gwarancją na to, że uda nam się znaleźć zawód, dla młodych ludzi lepiej będzie wybrać taki kierunek, który pozwoli im na samorozwój oraz otwarcie się na świat – a takie właśnie będą filologie, które w połączeniu z podróżami i praktyką gwarantują nam opanowanie języków w stopniu perfekcyjnym.