Kategoria: Region
Opublikowano: 2016-06-09 10:36:33 przez system

Rusza 54. Małopolski Wyścig Górski

W piątek 10 czerwca w Trzebini rozpocznie się 54. edycja Małopolskiego Wyścigu Górskiego (UCI 2.2), jednego z najważniejszych wyścigów rozgrywanych w Polsce. Trzydniowe ściganie po małopolskich szosach tradycyjnie poprzedzi czwartkowe 33. Kryterium Kolarskie o Złoty Pierścień Krakowa z Wielką Galą Rowerową.

Tworzony od przeszło pół wieku na terenie Województwa Małopolskiego wyścig jest jednym z największych wyzwań, jakie każdego roku podejmują polscy kolarze. Nie inaczej będzie i tym razem. Choć 54. MWG składa się raptem z trzech etapów i nie wiedzie przez podjazdy rodem z Giro d’Italia czy Tour de France, to jego trasa i tak stanowi spore wyzwanie dla kolarzy.

Pierwszy z etapów tegorocznego MWG, liczący 140 kilometrów, stanowić będzie niejako rozgrzewkę - to najkrótszy i zdecydowanie najłatwiejszy z odcinków. Peleton wystartuje z rynku w Trzebini i skierowany zostanie najpierw na północ w kierunku Olkusza, gdzie następnie nawróci i podążać będzie na południe kraju do Alwernii. Tam też wyznaczona została meta. Po drodze zawodnicy rozegrają trzy lotne i trzy górskie premie.

Następnego dnia barwny peleton listę startową do 2. etapu podpisywać będzie na rynku w Niepołomicach, skąd licząca 150 kilometrów trasa skieruje go do Nowego Targu. Będzie to trudniejszy, ale jeszcze nie najtrudniejszy z odcinków tegorocznego Małopolskiego. Cztery premiowane podjazdy wiodące kolejno pod Górę Jana, Wilkowisko, Kostrzę i raz jeszcze pod Wilkowisko na pewno przyczynią się do selekcji w grupie i wiadomo już będzie, kto walczyć powinien o końcowy sukces w MWG.

Finałowym aktem 54. Małopolskiego Wyścigu Górskiego będzie niedzielny etap wiodący po terenach doskonale już znanych polskim miłośnikom kolarstwa. Na 146-kilometrowym odcinku z Chochołowskich Term do Starego Sącza kolarze pokonają 1630m przewyższeń oraz pięć górskich premii. To będzie najtrudniejszy, bez wątpienia decydujący o losach wyścigu, etap. Wystarczy wymienić takie podjazdy jak Sierockie, Gliczarów czy Przełęcz Knurowską, by było wiadomo, że w tę niedzielę będzie się w Małopolsce działo.

Do rywalizacji w rozgrywanym na małopolskich szosach wyścigu tym razem przystąpią 24 drużyny. W peletonie obecni będą przedstawiciele wszystkich najważniejszych polskich grup - CCC Sprandi Polkowice, VERVA Activejet Team, Domin Sport, Wibatech Fuji, również De Rosa Rybnik i Voster Cycling Team, jak również młodzieżowe TC Chrobry Saroni Głogów i Tarnovia Tarnowo Podgórne. Na starcie nie zabraknie również mniej szosowych drużyn w postaci torowej reprezentacji narodowej Polski oraz JBG2, znanego z kolarstwa górskiego.

Obecni będą także goście z zagranicy. Z numerem „1” na liście startowej figuruje słoweńska grupa Adria Mobil, której zawodnik - Marko Kump - przed rokiem triumfował w klasyfikacji generalnej MWG. Peleton uzupełnią m.in. zespoły z Niemiec, Czech, Danii czy Szwajcarii.

Lista etapów 54. Małopolskiego Wyścigu Górskiego:
1. etap - 10 czerwca: Trzebinia - Alwernia, 140 km
2. etap - 11 czerwca: Niepołomice – Nowy Targ, 150 km
3. etap - 12 czerwca: Chochołowskie Termy – Stary Sącz, 146 km