Kategoria: Region
Opublikowano: 2015-06-25 22:12:13 przez system

Ruszają "Emanacje"

Przez całe lato Małopolska emanować będzie muzyką i pięknem architektury. Kilkadziesiąt koncertów z udziałem znakomitych artystów wypełni program trzeciej już edycji festiwalu Emanacje. Festiwal to również święto małopolskich arcydzieł sztuki architektonicznej, zarówno dawnej jak i najnowszej. Koncerty odbędą się bowiem w niezwykle ciekawych miejscach, czasem popularnych, czasem zapomnianych, ale z pewnością wartych odwiedzenia. Tak jak w poprzednich edycjach, serce projektu tętnić będzie w siedzibie Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach.

Wśród kilkudziesięciu zaproszonych zespołów i artystów znajdą się m.in. Scharoun Ensemble Berlin, Nelson Goerner, Belcea Quartet, Philharmonia Quartett Berlin, niezwykle ciekawie zapowiada się również koncert skrzypków jazzowych na tarnowskim rynku (Bałdych/Poutiainen/Feldman) czy druga odsłona koncertu „Friday Night in Lusławice” w wykonaniu tria Napiórkowski/Królik/Dzień.

Festiwal Emanacje 2015 rozpocznie koncert łączący niespotykany repertuar z niezwykłym doborem artystów. 28 czerwca, w sali koncertowej krakowskiej filharmonii dojdzie do niecodziennych spotkań i artystycznych połączeń:
• 2 małopolskich festiwali (Finał Sinfonietta Festival – Inauguracja trzeciej edycji Festiwalu Emanacje)
• 2 znakomitych polskich orkiestr (Sinfonietta Cracovia – Wrocławska Orkiestra Kameralna Leopoldinum)
• 2 wybitnych osobowości artystycznych za pulpitem dyrygenckim (Krzysztof Penderecki – Jurek Dybał)
W programie wieczoru usłyszymy m.in. niezwykle rzadko wykonywaną kompozycję Krzysztofa Pendereckiego – „Emanacje na dwie orkiestry smyczkowe”, która była bezpośrednią inspiracją dla nazwy festiwalu Emanacje! W niedzielę dojdzie również do premiery „Sinfonietty” Marcina Bałenkowskiego, a dzięki przyjęciu zaproszenia do udziału w koncercie przez znakomite holenderskie „Storioni Trio” usłyszymy także Koncert na trio fortepianowe i orkiestrę smyczkową Bohuslava Martinů.

Szczegółowe informacje na temat koncertu odstępne są na stronie organizatora Sinfonietta Festival – www.sinfonietta.pl

Inauguracja Festiwalu Emanacje

Koncert finałowy Sinfonietta Festival
niedziela, 28 czerwca 2015, 19:00
Sala koncertowa Filharmonii im. K. Szymanowskiego w Krakowie

Krzysztof Penderecki – dyrygent
Jurek Dybał – dyrygent
Storioni Trio (Holandia)
Orkiestra Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia
Wrocławska Orkiestra Kameralna Leopoldinum

Maciej Bałenkowski – „Sinfonietta – Time is ticking!” (prawykonanie zwycięskiego utworu konkursu kompozytorskiego„Sinfonietta per Sinfonietta”)
Ralf Vaughan Williams – Fantazja na motywach Thomasa Tallisa na dwie orkiestry i kwartet smyczkowy
Bohuslav Martinů – Koncert na trio fortepianowe i orkiestrę smyczkową, H 231
Krzysztof Penderecki – „Emanacje” na dwie orkiestry smyczkowe
Antonín Dvořák – Serenada na smyczki E-dur op.22