Kategoria: Region
Opublikowano: 2022-05-04 18:48:32 przez eb

Ruszył pilotaż „szkolnej ulicy” na ul. Urzędniczej

Od środy, 4 maja, do końca miesiąca na zaślepionym fragmencie ul. Urzędniczej, od skrzyżowania z ul. Kazimierza Wielkiego, wdrożony został pilotażowo projekt „szkolnej ulicy”. Podstawowym założeniem projektu jest czasowe ograniczenie dojazdu samochodem bezpośrednio pod bramę szkoły. Takie rozwiązania funkcjonują od lat np. w Wiedniu czy Paryżu, a od niedawna również i w Polsce. Zapewniają bezpieczeństwo uczniom docierającym do placówek szkolnych.

Wspomniane miasta potwierdzają fakt zwiększenia bezpieczeństwa najmłodszych w rejonie szkół. Jest to również zachęta do korzystania przez uczniów z ekologicznych środków transportu takich jak rower, hulajnoga czy podróż piesza.

Podczas spotkań omówione zostały główne założenia projektu, sposób jego realizacji oraz zmiany w organizacji ruchu, jakie będą wprowadzone w okolicy szkoły. Ponadto, w drugiej połowie kwietnia odbyło się spotkanie z rodzicami i okolicznymi mieszkańcami, które przybliżało ideę projektu i założenia pilotażowej organizacji ruchu.

Wspólnie wypracowane rozwiązania zakładają, że ulica będzie niedostępna dla samochodów przez trzy kwadranse, od godz. 7.45 do 8.30. O zasadach ruchu w tym czasie informuje znak drogowy (B-2 zakaz wjazdu) wraz z barierą, a nad prawidłowym funkcjonowaniem zmienionej organizacji ruchu czuwają funkcjonariusze straży miejskiej i policji.

Dla osób dowożących swoje dzieci z dalszych rejonów nadal jest możliwe korzystanie z ogólnodostępnych miejsc parkingowych, np. na ulicach Rzecznej, Kujawskiej czy Kazimierza Wielkiego.

Wśród rodziców i dzieci przeprowadzone będą badania ankietowe, a ich wyniki pomogą podjąć decyzję o utrzymaniu tego projektu bądź zmianie organizacji ruchu w następnym roku szkolnym.

Tejst i zdjęcieL krakow.pl