Kategoria: Region
Opublikowano: 2016-02-08 16:32:44 przez system

Ruszyły obchody VIII wieków staniąteckiego opactwa

Mszą świętą pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego w Polsce arcybiskupa Celestino Migliore zainaugurowano jubileusz 800-lecia opactwa mniszek benedyktynek w Staniątkach. Podczas eucharystii dziękowano za osiem wieków obecności staniąteckich benedyktynek oraz wypraszano Boże błogosławieństwo na dalsze lata posługi.

Uroczystość zgromadziła siostry z klasztorów benedyktyńskich z różnych stron Polski, benedyktynów tynieckich z opatem ojcem Szymonem Hiżyckim, duchowieństwo wraz z reprezentującym metropolitę krakowskiego biskupem Damianem Muskusem, społeczność lokalną oraz przyjaciół i sympatyków opactwa.

Po południu wspólnota benedyktyńska braci i sióstr odprawiła nieszpory po łacinie. Na zakończenie zaś odbył się koncert wielogłosowy w wykonaniu Żeńskiego Zespołu Wokalnego Flores Rosarum, w programie którego znalazły się kancjonały staniąteckie z XVI-XVIII wieku.

Było to pierwsze z wydarzeń Roku Jubileuszowego. Ich kulminacją będzie uroczystość odpustowa Matki Bożej Staniąteckiej 18 września. Patronat honorowy na nim objął prezydent RP Andrzej Duda. Patronat duchowy sprawuje metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz. W gronie osób tworzących Komitet Honorowy Jubileuszu jest starosta wielicki Jacek Juszkiewicz.

Opactwo Mniszek Benedyktynek w Staniątkach jest najstarszym klasztorem benedyktynek na ziemiach polskich.