Kategoria: Region
Opublikowano: 2017-02-17 10:30:23 przez system

Są pieniądze na remonty kapliczek

Właśnie ruszyła tegoroczna edycja, cieszącego się ogromną popularnością, programu „Kapliczki Małopolski”. W tym roku samorząd województwa na remonty i renowacje tych obiektów przeznaczy 250 tys. zł. Dawny blask będą mogły odzyskać także te kapliczki, które nie są wpisane do rejestru zabytków, ale posiadają wartość artystyczną lub historyczną. Wnioski można składać do 15 marca.

To kolejna szansa dla gmin i powiatów, na terenie których niszczeją kapliczki – zarówno te zabytkowe, jak i te nie wpisane do rejestru, ale ważne dla lokalnych społeczności z innych względów.

- Kapliczki przez wieki stały się nieodłącznym elementem kulturowego krajobrazu Małopolski. To nie tylko świadectwo religijności mieszkańców, ale też pamiątka po ważnych wydarzeniach, bo często wznoszono je jako wota dziękczynne lub przebłagalne. Te często niepozorne krzyże czy figury ogrywają również nieprzecenioną rolę w budowaniu lokalnej tożsamości, łączą przeszłość z teraźniejszością – podkreśla Leszek Zegzda z zarządu województwa.

Samorządy mają miesiąc, żeby przygotować wniosek o wsparcie robót budowlanych, konserwatorskich lub renowacyjnych kapliczek, które znajdują się na ich terenie. O tym, która kapliczka zostanie finalnie wybrana do dofinasowania decyduje jej stan techniczny.

Na tegoroczną edycję Kapliczek Małopolski województwo przeznaczyło do podziału 250 tys. zł.

Uwaga: jedna gmina czy powiat może zgłosić maksymalnie dwa obiekty ze swojego terenu. Co ważne, samorządy mogą zgłosić także prace prowadzone przy kapliczkach, które są własnością prywatną – pod warunkiem, że nawiążą współpracę z ich właścicielami.

Wnioski w ramach „Kapliczek Małopolski 2017” można składać do 15 marca osobiście lub za pośrednictwem poczty – na adres: Departament Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, ul. Racławicka 56, 30-017 Kraków. Uwaga: decyduje data wpływu.