Kategoria: Region
Opublikowano: 2024-06-28 19:16:43 przez eb

Samorząd Krakowa nagrodzony za tramwaj do Górki Narodowej

Kapituła konkursu Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski „Najlepsze Przedsięwzięcia Roku w Małopolsce Lider Małopolski 2023” uhonorowała Samorząd Miasta Krakowa za realizację linii Krakowskiego Szybkiego Tramwaju do Górki Narodowej. To jest największa inwestycja transportowa ostatnich lat w Krakowie. Trwała od 2020 do 2023 roku.

Realizacja linii Krakowskiego Szybkiego Tramwaju etap III z Krowodrzy Gorki do Górki Narodowej prowadzona była w latach 2020–2023. Nowa inwestycja tramwajowa na północy to 5,5 km podwójnego torowiska (łącznie 11 km torów tramwajowych), 23 perony tramwajowe, nowy zintegrowany węzeł przesiadkowy na Górce Narodowej i przebudowany węzeł przesiadkowy na Krowodrzy Górce.

To także trzy parkingi P+R z ok. 660 miejscami postojowymi wraz z miejscami dla osób z niepełnosprawnościami oraz stacjami do ładowania pojazdów elektrycznych. W ramach zadania wybudowano nowe fragmenty ulic, m.in. nowy odcinek ul. Pachońskiego oraz ulice gen. Sosabowskiego i Ździebły-Danowskiego.

Przebudowano ulicę Opolską – powstał w niej dwukomorowy tunel drogowy. Rowerzyści mają do dyspozycji ok. 6,3 nowych dróg rowerowych i ciągów pieszo-rowerowych. Nasadzono ok. 3,5 tys. drzew i ok. 41 tys. krzewów.

W imieniu władz miasta, tytuł odebrał Łukasz Szewczyk, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich w Krakowie. W swoim wystąpieniu zauważył: – To przede wszystkim umożliwienie kilkudziesięciu tysiącom osób na szybki dojazd transportem publicznym do śródmieścia. To także rozbudowa sieci dróg rowerowych, przez co mieszkańcy północy Krakowa mają wreszcie szanse na korzystanie z jednośladu do codziennych dojazdów do pracy w różnych częściach Krakowa. 

info i zdjęcie: Magiczny Kraków