Kategoria: Region
Opublikowano: 2015-11-09 19:50:40 przez system

Sejmik nadal w rękach PO i PSL

Jacek Krupa (na zdjęciu) został nowym marszałkiem Małopolski. Zastąpił na stanowisku Marka Sowę, który 25 października został wybrany na posła RP. Wybór miał się dokonać przed tygodniem, ale radni PiS złożyli wniosek o przerwę w sesji. Nieoczekiwanie postulat PiS poparł wtedy jeden radny z PSL, trzech ludowców sie wstrzymało, a jeden nie głosował.

Tym razem koalicja wykazała jedność. Głosami radnych wojewódzkich koalicji PO-PSL przeszła kandydatura Jacka Krupy na nowego marszałka Małopolski. Ostatecznie za kandydaturą członka PO głosowało 21 radnych. PiS zgłosił swojego kandydata: na Witoldem Kozłowskim zagłosowało 17 radnych.

Przed głosowaniem radni PiS ponownie złożyli wniosek o odroczenie sesji, tym razem na dwa tygodnie, z powodu niejasności prawnych dotyczących wyboru nowego marszałka. Przedstawili opinię Biura Analiz Sejmowych oraz krakowskiej kancelarii adwokackiej, z których wynikało, że utrata mandatu przez marszałka wiąże się z koniecznością wyboru całego zarządu województwa. Innego zdania była prawnik Urzędu Marszałkowskiego Monika Szpak i to jej zdanie było przeważające.

Jacek Krupa był członkiem zarządu województwa małopolskiego, a wcześniej posłem, starostą powiatu krakowskiego i burmistrzem Skawiny. Członkiem zarządu został Grzegorz Lipiec, radny wojewódzkich i szef struktur wojewódzkich PO -
uzyskał poparcie 20 radnych, przeciw było 15, trzy osoby wstrzymały się od głosu.