Kategoria: Region
Opublikowano: 2015-06-02 23:17:57 przez system

Senioralia w Krakowie

W piątek 5 czerwca rozpocznie się największa impreza dla seniorów w Polsce. Przez trzy dni Kraków będzie miejscem edukacji i integracji seniorów z całej Polski, podczas których odbędzie się m.in. II Małopolski Kongres Uniwersytetów Trzeciego Wieku, Dzień Zdrowia Seniora oraz liczne koncerty i pokazy. Seniorzy przejmą od prezydenta Krakowa klucze do miasta i będą bawić się tak jak studenci.

„Celem Senioraliów jest zasygnalizowanie, że Miasto kocha i służy seniorom, a ci którzy chcą być aktywni, znajdą pełne poparcie w tej sprawie" – powiedziała podczas konferencji zapowiadającej wydarzenie Anna Okońska – Walkowicz, doradca prezydenta Miasta Krakowa ds. polityki senioralnej. Anna Okońska – Walkowicz poinformowała także o działaniach miasta na rzecz seniorów: Krakowskim Centrum Seniora, w którym na rzecz swoich rówieśników pracują wolontariusze-seniorzy, Letniej Akademii Seniora, w której wzięło udział 650 osób, Krakowskiej Radzie Seniorów. Miasto przeznaczyło 14 mln zł na 5 lat na Program Aktywności Seniorów, w ramach którego powstanie sieć lokalnych Centrów Aktywności Seniorów znajdujących się we wszystkich dzielnicach. Wkrótce zostanie ogłoszony konkurs w tej sprawie.

Tegoroczna edycja to już druga odsłona Ogólnopolskich Senioraliów. W zeszłym roku impreza cieszyła się ogromnym zainteresowaniem wśród seniorów z całej Polski. W tym roku również nie zabraknie atrakcji. Inauguracją wydarzenia będzie otwarcie 5 czerwca na Placu Szczepańskim dwóch wystaw: „Twórczość seniorów" oraz „Moja babcia, mój dziadek", na której zaprezentowane zostaną prace uczniów krakowskich szkół. Reszta dnia upłynie pod znakiem aktywności sportowych: odbędzie się pokaz sprzętu żeglarskiego, turniej szachowy, a w Sali „Sokoła" (ul. Piłsudskiego) – m.in. pokazy seniorskiego tai chi, hoola hop oraz tańców towarzyskich.

Drugiego dnia Senioraliów, w godzinach 9:00-16:00 w teatrze im. J. Słowackiego odbędzie się II Małopolski Kongres Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Podczas niego prelegenci będą dyskutować na tematy związane z szeroko pojętą sytuacją społeczną seniorów, możliwościami jakie oferuje im społeczeństwo oraz rozwojem Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Na Placu Szczepańskim odbywać się będą imprezy nie tylko dla seniorów: występy artystyczne, warsztaty kulinarne. Od godz. 19 zapraszamy na „Taneczną majówkę w czerwcu" – potańcówkę dla wszystkich przy dźwiękach polskich przebojów XX wieku (prowadzenie Waldemar Domański, Biblioteka Polskiej Piosenki).

Trzeci dzień rozpocznie się o godz. 10:00 uroczystą mszą świętą w intencji seniorów w Bazylice Mariackiej. Tuż po niej o godz. 11:30 na Placu Szczepańskim prezydent Krakowa - Jacek Majchrowski przekaże klucze do miasta przedstawicielom środowiska senioralnego. Przez cały dzień na Placu Szczepańskim, m.in. pokaz mody 60+, konkurs na najpiękniejszy kapelusz i pokazy nordic walking. Jednocześnie w Małopolskiej Szkole Wyższej im. Dietla (Rynek Główny 34) w godzinach 11:00-16:00 Stowarzyszenie Manko - Głos Seniora organizuje Dzień Zdrowia Seniora, podczas którego uczestnicy będą mogli bezpłatnie się przebadać oraz wysłuchać wykładów na tematy związane ze zdrowiem. Seniorzy (60+) będą mogli wyrobić sobie Ogólnopolską Kartę Seniora, którą posiada już 11 tysięcy osób i honoruje ją do tej pory 200 firm i instytucji. Będzie można także porozmawiać z członkami Rady Krakowskich Seniorów i wolontariuszami Krakowskiego Centrum Seniora.

Senioralia będą również okazją do inauguracji ogólnopolskiego konkursu „Opowiedz nam swoją historię", kampanii „Bezpieczny Senior" oraz akcji „Młodzi- starszym".