Kategoria: Region
Opublikowano: 2021-04-14 19:13:56 przez eb

Sensacyjne wykopaliska we Wrzępi

O Wrzępi, dużej wsi w gm. Szczurowa, położonej tuż za wschodnią granicą powiatu bocheńskiego stało się głośno w Polsce i na świecie. A to dzięki zakończonemu niedawno „Projektowi Wrzępia”

Były to zakrojone na duża skalę prace wykopaliskowe, prowadzone przez krakowskich archeologów pod kierownictwem pani  Magdaleny Okońskiej-Bulas. Specjalistom pomagali też wolontariusze.

Dzięki projektowi odkopano 2 piece garncarskie z czasów pomiędzy II a V wiekiem naszej ery. Ale badania magnetyczne wykazują obecność w ziemi aż 130 pieców. Było to zatem ogromne centrum wyrobu naczyń glinianych, największe, jak dotychczas z odkrytych w naszym kraju i drugie co do wielkości w Europie.

Ludzie, którzy trudnili się tym pięknym zajęciem nie byliSłowianami. W tamtych czasach te rejony Małopolski zamieszkiwały plemiona germańskie, m.in. Wandalowie. We Wrzępi do wyrobu naczyń (były to wyłącznie tzw. szerokokołnierzowe naczynia zasobowe do przechowywania żywności) ożywano koła garncarskiego. Ceramika była często zdobiona a potem wypalana.
Jak twierdzą archeolodzy, wrzępiańscy garncarze mieli swoje oryginalne rozwiązania co do budowy pieców. Podobny piec znaleziono w 1998 roku w niedalekim Bessowie, gm. Bochnia.

Sprawozdanie z realizacji „Projektu Wrzępia” trafiło już do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Tarnowie, Będzie też opublikowane.

Archeolodzy chcą powrócić do Wrzepi w przyszłym roku.

eb

Zdjęcia ze str. https://www.facebook.com/Projekt-Wrzepia