Kategoria: Region
Opublikowano: 2021-10-07 20:29:36 przez eb

Setki zgłoszeń w konkursie #BOlepiej

Lepiej teścia mieć Vadera niż projektów nie wybierać, Lepiej pszczoły mieć na dachu niż żyć w klimatycznym strachu, Lepiej w BO oddać głos niż wzdłuż rzeki stawiać most, Lepszy w parku łyk kranówki niż w portfelu brak gotówki – to przykładowe lepieje zgłoszone i nagrodzone w konkursie #BOlepiej. Młodzi krakowianie zaproponowali już ponad 300 wierszyków, którymi zachęcają do głosowania i zaangażowania w Budżet Obywatelski Miasta Krakowa. Konkursowe zgłoszenia można przesyłać do 9 października.

Konkurs #BOlepiej towarzyszy etapowi głosowania w tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego Miasta Krakowa (BO), które w tym roku odbywa się w terminie od 1 do 10 października. Krakowska młodzież tworzy w nim tzw. lepieje ‒ krótkie wierszyki o tematyce związanej z budżetem obywatelskim.

Lepiej to żartobliwy, dwuwersowy wierszyk. Pierwszy wers zazwyczaj zaczyna się od słowa: „lepiej”, „lepszy”, natomiast drugi od słowa: „niż”, „niźli”. Za twórczynię lepieja, jako gatunku literackiego, uznaje się Wisławę Szymborską, a za pomysłodawcę nazwy jej wieloletniego sekretarza – Michała Rusinka, który jest jednym z jurorów konkursu. W jury znalazła się także krakowska pisarka Zośka Papużanka oraz przedstawiciele miasta. Partnerem przedsięwzięcia jest Fundacja Wisławy Szymborskiej.

Każdy uczestnik konkursu może przesłać dowolną liczbę wierszyków, natomiast nie mogą się one powtarzać. Autorzy zwycięskich propozycji dnia otrzymują karty podarunkowe na kwotę 300 zł do wykorzystania w Galerii Krakowskiej (koszty podatku pokrywa organizator konkursu). Na atrakcyjną nagrodę ufundowaną przez miasto i Fundację Wisławy Szymborskiej może także liczyć osoba, która zwycięży w kategorii lepieja finałowego.

Lepieje można zgłaszać do 9 października za pomocą strony www. Młody Kraków.