Kategoria: Region
Opublikowano: 2017-07-06 12:57:50 przez system

Skarby Architektury Drewnianej- 1mln turystów więcej

W Małopolsce znajduje się ponad 250 bezcennych zabytków prezentujących 500 km Szlak Architektury Drewnianej, z czego 8 z nich wpisanych zostało na słynną Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO – podaje Urząd Województwa Małopolskiego. Teraz miłośnicy sztuki regionalnej mogą je podziwiać również na wystawie fotograficznej na Placu im. Ojca Studzińskiego w Krakowie.

Wernisaż przygotowany przez Małopolski System Informacji Turystycznej uroczyście otworzył Leszek Zegzda z zarządu województwa. W każdym zakątku Małopolski można znaleźć nie tylko malownicze tereny z pięknymi krajobrazami, ale przede wszystkim ciekawe i niepowtarzalne obiekty architektoniczne, które stanowią o niesamowitej historii regionu. W tym roku Małopolski System Informacji Turystycznej (MSIT) stawia na promocję unikatowych na skalę światową obiektów architektury drewnianej, które są niewątpliwą wizytówką Małopolski.

Głównym elementem kampanii jest wystawa prezentująca fotografie wybranych obiektów leżących na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce, a w szczególności tych ośmiu skarbów, które zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wśród nich znalazły się kościoły w Binarowej, Dębnie Podhalańskim, Lipnicy Murowanej i Sękowej oraz cerkwie w Brunarach, Kwiatoniu, Owczarach i Powroźniku.

Zabytkowa architektura drewniana to nieodłączny element polskiego krajobrazu. Najpiękniejsze z nich zachowały się właśnie w Małopolsce. Wakacje to doskonały czas, by odwiedzić wszystkie obiekty znajdujące się na Małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej ponieważ część z nich zostaje w tym okresie udostępniana zwiedzającym. Wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO obiekty, to prawdziwe skarby małych lokalnych ojczyzn, nasze dziedzictwo kulturowe, obok którego nie sposób przejść obojętnie – mówi Leszek Zegzda – członek zarządu województwa małopolskiego odpowiedzialny za obszar kultury.

Małopolska jest jednym z najatrakcyjniejszych turystycznie regionów w Polsce i zarazem najchętniej odwiedzanym, zarówno przez Polaków, jak i szerokie rzesze zagranicznych turystów. Bogactwo historyczne i kulturalne regionu, a także różnorodność wydarzeń kulturalnych, obiektów turystycznych, malowniczych tras i szlaków sprawiła, że w ubiegłym roku Małopolskę odwiedziła rekordowa liczba aż 14,9 mln osób, czyli o milion więcej niż w 2015 roku.

Wystawa przygotowana przez MSIT we współpracy z samorządem województwa małopolskiego, której kuratorem jest Janusz Sepioł dostępna jest od 2 do 16 lipca br. na Placu im. Ojca Studzińskiego w Krakowie.