Kategoria: Region
Opublikowano: 2016-10-04 18:25:19 przez system

Sklep inny niż pozostałe

Ruszyło Radiowe Dzieło Miłosierdzia

W tym sklepie walutą jest miłosierdzie. Coraz więcej instytucji deklaruje pomoc w rozpowszechnianiu bonów dla najuboższych, za które w Radiowym Dziele Miłosierdzia będą oni otrzymywać produkty spożywcze. Sklep o takiej nazwie został uroczyście otwarty w Tarnowie. To inicjatywa diecezjalnej rozgłośni Radia RDN Małopolska i Nowy Sącz.

- To pionierska inicjatywa charytatywna tego rodzaju w mieście - powiedział biskup tarnowski Andrzej Jeż, który błogosławił przedsięwzięciu.

- To miejsce z poszanowaniem wszelkiej godności. Sklep, czyli przychodzę i kupuję za talony, a walutą jest miłosierdzie. Myślę, że osoby potrzebujące, dobrze to spożytkują a cały ten system przyniesie efekty, o których tu mówiliśmy – dodał Biskup Tarnowski.

- Za bony będzie można otrzymać konkretny towar – mówi dyrektor RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz, ks. Jacek Miszczak.

– To nie jest tak, że ktoś zobaczy napis na witrynie sklepu, wejdzie i poprosi o dany produkt, trzeba będzie mieć z sobą specjalny bon. Chcemy bowiem, żeby pomoc trafiała we właściwe ręce, do tych, którzy naprawdę jej potrzebują. A bon może mieć każdy z nas w kieszeni i ofiarować dowolnie wybranej osobie. To rodzaj miłosierdzia, które z radia idzie dalej, na całe miasto. Bo każdy może być miłosierny – dodaje.

Tymczasem coraz więcej instytucji deklaruje pomoc w rozpowszechnianiu bonów dla najuboższych, za które w Radiowym Dziele Miłosierdzia będą oni otrzymywać produkty spożywcze. Jest szansa, że lokalne samorządy wspomogą inicjatywę poprzez zakup bonów spożywczych, które osoby potrzebujące będą realizowały w radiowej placówce przy ul. Urszulańskiej w Tarnowie. Wójt gminy Tarnów Grzegorz Kozioł chętnie skorzysta z takiej możliwości, by wspomóc potrzebujących na swoim terenie.

- Podoba mi się ta inicjatywa, część pieniędzy z budżetu gminy przeznaczamy na pomoc najuboższym. Teraz dając im bony na towar spożywczy, mamy większą pewność, że pomoc zostanie właściwie wykorzystana - dodaje.

Prezydent Tarnowa Roman Ciepiela proponuje, by w rozpowszechnianiu towarów wykorzystać wolontariuszy.
- Uważam, że np. w okresie przedświątecznym, wolontariusze mogliby docierać z pomocą do chorych, starszych czy samotnych, przekazując im przygotowane paczki – mówi Prezydent Ciepiela.

Przygotowania do uruchomienia Radiowego Dzieła Miłosierdzia trwały kilka miesięcy. Magdalena Iwaniec, która stanęła za ladą sklepu, podejmuje wyzwanie z przekonaniem, że się uda.
- Pracujemy już od dwóch tygodni, przygotowywaliśmy pomieszczenie, zamawialiśmy towar i rozmawialiśmy o tym, jak najlepiej pomóc potrzebującym. Jestem pełna zapału do tej pracy - opowiada.

Radiowe Dzieło Miłosierdzia mieści się w kamienicy przy ul. Urszulańskiej, naprzeciw kościoła św. Maksymiliana w Tarnowie. RDM będzie czynne codziennie od poniedziałku do piątku, w godzinach od 10.00 do 15.00. Bony, za które będzie można nabywać towar, będą dostępne w siedzibie radia przy ul. Bema 14, a także parafiach oraz w samym sklepie.