Kategoria: Region
Opublikowano: 2021-05-07 12:49:52 przez eb

Skwer Wodeckiego w Krakowie

W czwartek, 6 maja, w dniu urodzin wybitnego muzyka, odbyła się uroczystość nadania imienia Zbigniewa Wodeckiego skwerowi na Plantach przy altanie na wysokości ul. św. Marka i Westerplatte. To miejsce, gdzie najchętniej i najczęściej spacerował artysta. W wydarzeniu udział wzięli prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, rodzina artysty oraz Fundacja im. Zbigniewa Wodeckiego.

Uroczystość rozpoczęło odegranie hejnału mariackiego z altanki i przecięcie wstęgi. Skwer ma specjalne tablice z imieniem zmarłego w 2017 roku muzyka.
– W czerwcu 2019 roku, właśnie tuż po hejnale, popłynęła z wieży mariackiej melodia słynnej kompozycji „Zacznij od Bacha”, a potem zebrany na Rynku liczący 350 osób chór odśpiewał tę piosenkę wspólnie z mieszkańcami. To był szczególny hołd, jaki krakowianie złożyli swojemu ukochanemu artyście, w ramach II już edycji Festiwalu Wodeckiego.

- Skwer mieści się przy Plantach, w pobliżu altany na wysokości ulic św. Marka i Westerplatte. Ten szlak wzdłuż Plant, ulicy Grodzkiej aż do Rynku Głównego, Zbigniew Wodecki przemierzał, odprowadzając dzieci, a potem wnuki do szkoły muzycznej, idąc na ulubiony krakowski Stary Kleparz czy na kawę z przyjaciółmi. – Tata koncertował w całej Polsce, znał niemal każdą miejscowość, amfiteatr, filharmonię, centrum kultury. Ale to właśnie Kraków był jego domem – powiedziała prezes Fundacji im. Zbigniewa Wodeckiego, córka artysty Kasia Wodecka-Stubbs.

/media/user/images/upload/Maj/Maj 2021/DSC_7022.JPG

Zbigniew Wodecki

(1950-2017)
Kompozytor, wokalista, skrzypek i trębacz. Jeden z najbardziej wszechstronnych polskich artystów, laureat licznych konkursów i festiwali, w którego dorobku jest aż kilkadziesiąt wydawnictw muzycznych. Autor i wykonawca najpopularniejszych polskich piosenek (m.in. „Zacznij od Bacha”, „Chałupy”, „Lubię wracać tam, gdzie byłem”, „Opowiadaj mi tak”). Ogromną popularność przyniosło mu wykonanie piosenki z czołówki animowanej bajki „Pszczółka Maja”.

Współpracował z najwspanialszymi artystami polskiej estrady, m.in. z Ewą Demarczyk, Markiem Grechutą, Zdzisławą Sośnicką, Alicją Majewską, Włodzimierzem Korczem, Grzegorzem Turnauem, Andrzejem Sikorowskim, Krystyną Prońko, Ewą Bem.

W 2013 roku – na potrzeby koncertu w ramach OFF Festival – Zbigniew Wodecki wraz z alternatywnym zespołem Mitch&Mitch powrócił do materiału ze swojej płyty z 1976 roku, wykonując go w nowym składzie i aranżacjach. Zaskakujący pomysł wzbudził szerokie zainteresowanie krytyków i publiczności.

W 2015 roku wydana została płyta „1976: A Space Odyssey”, która przyniosła liczne koncerty i szaloną popularność wśród fanów w różnym wieku. Album do dziś bije rekordy sprzedaży.

Od 2018 roku w Krakowie odbywa się WODECKI TWIST – festiwal, poświęcony pamięci artysty i tworzony w duchu najwspanialszej polskiej i światowej muzyki rozrywkowej.

Warto wspomnieć, że Zbigniew Wodecki był wielokrotnie gościem na ziemi bocheńskiej. Spotkał się m.in. z czytelnikami bocheńskiej biblioteki, a w 2014 roku uświetnił rocznicę Orkiestry Dętej z Baczkowa.

Info: UM Kraków